Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Grigor Dimitrov l-a învins pe Nicolas Jarry și s-a calificat în semifinalele Mastersului de la Shanghai

Григор Димитров

Grigor Dimitrov și-a continuat performanțele impresionante la Mastersul de la Shanghai și s-a calificat pentru a noua oară în carieră în semifinalele turneului din seria ATP 1000, relatează site-ul de presă sportivă sportal.bg.

Tenismanul bulgar i-a făcut față chilianului Nicolas Jarry cu 7:6(2), 6:4 într-o oră și 40 de minute de joc și a obținut prima sa victorie în fața acestui adversar, după înfrângerile din precedentele două meciuri.

Triumful de astăzi înseamnă că Dimitrov va urca pe locul 17 în viitoarea actualizare a clasamentului mondial.

Următorul său adversar va fi fie Andrey Rublev, fie Hugo Umber, notează site-ul de știri sportive Tenniskafe.

Mai multe din categorie

Grigor Dimitrov a abandonat la Shanghai și nu îl va înfrunta pe Djokovic

Grigor Dimitrov a pierdut cu 3-6, 6-3, 4-6 în fața cehului Jakub Mensik, în vârstă de 19 ani, în semifinalele de la Shanghai. Meciul a durat două ore și cinci minute. Mensik îl va întâlni în sferturile de finală pe Novak Djokovic, care l-a învins pe..

publicat în 09.10.2024 la 17:45

Grigor Dimitrov a ajuns în turul patru al turneului de tenis de la Shanghai

Cel mai bun jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, s-a calificat în turul patru al turneului Masters de la Shanghai. Bulgarul s-a impus cu 7:6(5), 6:2 în fața lui Alexei Popyrin (Australia). Acesta a fost al 4-lea meci dintre cei doi tenismeni,..

publicat în 08.10.2024 la 17:00

Cu un penalty ratat, Ludogorets a luat un punct în deplasare la FC Viktoria Plzeň

Ludogorets a obținut primul său punct în Europa League, după ce a remizat în deplasare, scor 0-0, cu formația cehă Viktoria Plzeň. Meciul de pe Stadion Miejsce Plzeň a fost foarte echilibrat, însă cea mai mare șansă de a marca a aparținut echipei..

publicat în 04.10.2024 la 11:30