Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Gabriela Gheorghieva avansează în semifinalele probei de 100 m spate în Qatar

Gabriela Gheorghieva

Bulgăroaica Gabriela Gheorghieva s-a calificat în semifinalele probei de 100 de metri spate la Campionatele Mondiale de Natație din 2024 de la Doha, Qatar. Sportiva în vârstă de 26 de ani a terminat pe locul 15, cu un record personal de 1:01.65. Este pentru prima dată în cariera sa când ajunge în semifinalele probei de 100 m spate la un Campionat Mondial. Ea va înota în cea de-a doua semifinală din această seară.

Cea mai rapidă în proba de 100 m spate a fost americanca Claire Curzan, cu 59,72 secunde.

Ceilalți doi bulgari prezenți în calificările din această dimineață, Kaloian Levterov și Iordan Iancev, au fost eliminați.

Mai multe din categorie

Triumf pentru gimnastele bulgare în ajunul JO de la Paris 2024

Gimnastele bulgare, care vor reprezenta Bulgaria la Jocurile Olimpice, au cucerit medalii de aur în proba de all-around și în concursul individual, precum și în ansambluri la ultima lor Cupă Mondială înainte de Paris. În orașul românesc Cluj-Napoca,..

publicat în 15.07.2024 la 10:00

Ludogorets și-a început aventura în Liga Campionilor cu o victorie cu 3:1 în fața lui Dinamo Batumi

Ludogorets a învins la Razgrad pe Dinamo Batumi cu 3:1, în primul meci din primul tur al Ligii Campionilor. Golurile campioanei Bulgariei au fost marcate de Bernard Tekpetey, Rick Jonathan și Aslak von Vitri, în timp ce Vladimer Mamuchashvili a înscris..

publicat în 11.07.2024 la 12:00

Copiii bulgari au purtat noroc echipei spaniole de fotbal la UEFA EURO 2024

11 copii bulgari s-au numărat printre norocoșii care au avut ocazia extraordinară de a fi "mascotele" unora dintre cele mai mari vedete de fotbal din Europa.  Pe  9 iulie, 10 băieți și o fată din Bulgaria au intrat pe terenul de la Allianz Arena din..

publicat în 10.07.2024 la 13:00