Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

„Botev Plovdiv” continuă în Europa League după remiza cu Maribor

Câștigătoarea Cupei Bulgariei „Botev” Plovdiv s-a calificat în turul doi preliminar al turneului de fotbal „Europa League” după 2:2 în deplasare la slovenii de la „Maribor”. În primul meci echipa din Plovdiv s-a impus cu 2:1.

În minutul 13 Jan Repas a deschis scorul pentru gazde. Tânărul jucător nigerian Christian Nwachukwu a devenit erou pentru Botev la doar 2 minute după începerea reprizei secunde, egalând 1:1. După o oră de joc, Botev a preluat conducerea cu un gol marcat de Anthony Ujah, 2:1. Gazdele au crescut presiunea, iar în minutul 80 echipa slovenă a obținut al doilea gol prin Edgar Etienne Bure. Deși a fost dificil până la final, echipa bulgară a menținut presiunea de acasă pentru a întoarce meciul. Următorul adversar al echipei din Plovdiv este formația greacă Panathinaikos. „Botev” va vizita Atena pe 25 iulie, iar revanșa va avea loc o săptămână mai târziu.

Mai multe din categorie

Grigor Dimitrov îl înlocuiește pe Rafael Nadal în Laver Cup

Grigor Dimitrov va participa la Laver Cup pentru a doua oară în carieră. Tenismanul bulgar îl înlocuiește pe Rafael Nadal în echipa Europei. Competiția va avea loc la Berlin între 20 și 22 septembrie. Tenismanul bulgar va face echipă cu Carlos Alcaraz,..

publicat în 13.09.2024 la 14:00

Jucătoarele de șah din Bulgaria au început cu victorii la Olimpiada de la Budapesta

Șahistele naționale ale Bulgariei și campioanele europene pentru 2023, au obținut victorii în meciurile din primul tur cu Zimbabwe, la Olimpiada de șah de la Budapesta (Ungaria). Toate cele patru reprezentante ale Bulgariei - Nurgül Salimova, Viktoria..

publicat în 12.09.2024 la 08:30

Grigor Dimitrov cu o lecție deschisă pentru copiii din Sofia înainte de meciul cu Djokovic

O lecție deschisă de tenis pentru copiii din diferite școli din Sofia va fi oferită de Grigor Dimitrov cu câteva ore înainte de meciul caritabil cu Novak Djokovic de la Arena 8888 Sofia din 17 septembrie, a confirmat staff-ul celui mai bun jucător de..

publicat în 11.09.2024 la 08:30