Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Ludogorets a luat un avans înaintea revanșei din Razgrad cu Qarabağ FK

Ludogorets, campioana Bulgariei la fotbal, a obținut un succes de valoare, 2:1, la Baku, în calitate de oaspete al echipei Qarabağ FK, în primul meci din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

În minutul 17 gazdele au marcat un gol care a fost anulat pe motiv de offside și prima repriză s-a încheiat 0:0.

Ludogorets a preluat conducerea în minutul 54 cu un gol marcat de Diniz Almeida. Din păcate, în minutul 61, vedeta echipei bulgare, Bernard Teckpetey, a fost scos pe targă de pe teren cu piciorul rupt. În minutul 65, Karabakh a egalat cu un gol marcat de Juninho. În minutul 87, Caio Vidal a marcat cu capul golul decisiv al meciului pentru victoria campionilor bulgari. În minutul 89, marcatorul golului a primit al doilea cartonaș galben, respectiv un cartonaș roșu, lăsând Ludogorets cu o echipă redusă.

Echipa a rezistat presiunii finale a azerilor. Meciul revanșă de la Razgrad se va juca pe 13 august.

Mai multe din categorie

Începe cel de-al 10-lea maraton Sofia Ekiden

Peste 500 de participanți iau parte la maratonul Sofia Ekiden (ștafetă).Traseul trece prin centrul capitalei, între Stadionul Național Vasil Levski și Palatul Național al Culturii.Evenimentul are loc pentru al zecelea an consecutiv de Ziua Unirii..

publicat în 06.09.2024 la 11:00

Grigor Dimitrov a început cu o victorie la US Open

Bulgarul Grigor Dimitrov, prima rachetă a Bulgariei, s-a calificat în turul doi la US Open. Aflat la a 14-a participare la turneul de Grand Slam de la New York, Dimitrov, locul 9 în clasamentul mondial, l-a învins pe francezul Kyrian Jacquet, locul 209..

publicat în 27.08.2024 la 12:30
Carlos Nassar cu medalia de aur

Campionul olimpic Carlos Nassar devine cetățean de onoare al localității Cherven Bryag

Campionul olimpic de la Paris și deținătorul recordului mondial la haltere Carlos Nassar va fi numit astăzi cetățean de onoare al Cherven Bryag, a declarat primarul orașului Atanas Atanasov. De asemenea, municipalitatea va oferi sportivului și..

publicat în 26.08.2024 la 09:30