„Престъпността е двойно по-голяма от обявената“, твърди ПРЕСА. „Според полицейската статистика през миналата година в МВР са били регистрирани“ близо 87 хиляди криминални дейния. Проучване на Центъра за изследване на демокрацията обаче показва, че „реално броят на жертвите е с 40 процента повече и достига 145 хиляди души“, сочи изданието.
Същият вестник съобщава, че „междуфирмената задлъжнялост в България е нараснала тройно през първото тримесечие“ на тази година. „Над 62 милиона лева са прехвърлени към колекторски агенции, докато за същия период през 2014-а са били 20 милиона лева. Според фирмите събирачи основната причина за влошаването на дълга е фалитът на Корпоративна търговска банка. Влияние е оказала и ситуацията в Гърция, тъй като много български фирми търгуват с гръцки контрагенти.“
„Компаниите за събиране на дългове търсят от българите близо 1 милиард лева“, пише СЕГА. „983 милиона лева са задълженията на граждани, които фирми са насочили за принудително събиране през първите шест месеца на тази година. В сравнение с първото полугодие на миналата година сумата нараства с повече от 160 милиона. Три пъти са се увеличили хората, които не си плащат сметките за мобилни телефони“, отбелязва СЕГА.
Водещата публикация на ТРУД се фокусира върху председателя на държавния регулатор, който трябва да вземе решение днес за поскъпването на тока. „Човек на Костов върти цените на тока. Шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пише доклади за „Лабораторията за управление на риска“ на Иван Костов, а лабораторията ги продава на цени от 240 до 360 лева“, твърди ТРУД. „Не съм писал, откакто съм председател“, отговаря Иванов пред вестника.