На 3-ти март в Българския културен център в Лондон като част от събитията за отбелязване на националния празник на България ще бъде открита изложбата „Свобода и национално самосъзнание и Картите на България”. Тя ще бъде представена от нашата сънародничка Анна Бъкстон, изследовател на българската история, преводач и писател, съпруга на добре познатия преводач на българска художествена литература Кристофър Бъкстон.
Първата изложба се състоя по повод 3-ти март 2012 г. Тогава Британско-българското общество успя да се сдобие за временно ползване с графики от списанието от 19-ти век „Илюстрирани лондонски новини” (The Illustrated London news). Те бяха на тема Кримската война, но илюстрираха също и военните събития през Освободителната война от 1877-1878 г. – сцени от обсадата на Плевен чак до Берлинския конгрес. Някои от по-късните графики бяха по сцени на Сръбско-българската война през 1885 г. Тази изложба беше много успешна и посетена от много хора. Настоящата експозиция е на тема „Границите на България през вековете“. Тя включва карти от всички периоди от историята на България, демонстриращи движението на границите й по време на управлението на различните български царе. Тази изложба иска да напомни на българите във Великобритания и още повече на местното население за миналото величие на страната ни и нейната стара култура и история.
Анна Бъкстон е автор на документално-историческа книга, базирана в българското средновековие, за живота на дъщерята на цар Иван-Александър – Кера Тамара Шишман, и нейния брак със султан Мурад I, в която се разглежда възходът на Османската империя и падането на Балканите под османско владичество.
Моят интерес към историята произлиза от семейството ми, споделя Ана. – Аз съм пра-пра-внучка на Вълчан войвода и съм отраснала сред истории за него, легенди, народни песни. Все още се търси богатството му по разни хълмове и планини. През дългите години, когато работех в английската образователна система, имах нужда от отдушник. Събирах исторически материали с желанието да напиша книга за българската история, която да поразбули комунистическия вариант на история, на която ни учеха в училище. Така се роди книгата ми „Тамара Шишман и Мурад I“.
До края на март тази година от печат се очаква да излезе втората книга на Анна Бъкстон – „Европейките-султанки на Османската империя“. В нея са включени и съдбите на две българки. Въпреки множеството положителни мнения, които получава за своята работа, Анна вижда и многобройните предизвикателства:
Като цяло интерес към българската история на запад почти няма, тя почти е неизвестна и това се опитваме да поправим в работата си заедно с моя съпруг – казва Анна Бъкстон. – Кристофър Бъкстон от години работи за популяризирането чрез преводи на английски език на класическа и съвременна българска литература. В момента готви сбирка на класическа българска поезия в превод. Благодарни сме за сериозната подкрепа на Българския културен институт в Лондон, който прави всичко възможно, за да се коригира тази липса, като вече започваме да виждаме някои успехи.
Снимки: личен архив на Анна Бъкстон