Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

Срещата на върха на ЕС – доминирана от темите за Брекзит и миграцията

Фото: БГНЕС

Лидерите от ЕС ще обсъждат въпроси, свързани със сигурността, икономиката и външната политика на двудневно заседание в Брюксел. Това е първата среща на върха за Бойко Борисов след преизбирането му за премиер на България.

Миграцията ще отнеме доста време от дискусиите, като фокусът сега е как да се затвори пътят на мигрантите от Либия през Централното Средиземноморие до Италия.

Броят на незаконно пристигащите предимно икономически мигранти се е увеличил с 26% в сравнение с миналата година, цитира данни председателят на Съвета Доналд Туск. Той предлага европейците да плащат повече пари за организирането на военноморския флот на Либия, която сега не се справя с охраната на териториалните си води от лодките на трафиканти. България ще напомни да се следи Балканският миграционен маршрут и споразумението с Турция.

Не се очаква сделка по Дъблинската реформа за даване на убежище по единни стандарти в 28-те страни. Единственото предложение на масата е това от преди 2 години на Еврокомисията, което иска постоянен кризисен механизъм за разпределение на бежанци по квоти. Но правителствата от Централна и Източна Европа имат възражения. Този път не се очаква да бъде поставена крайна дата за намирането на компромис, след като обещаните 6 месеца на декемврийската лидерска среща не бяха спазени като срок.

На работна вечеря канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Еманюел Макрон ще информират за неспазването на мирните договорености от Минск между Русия и Украйна. По-късно ЕС се очаква да удължи за пореден път икономическият пакет от санкции срещу Москва.

Европейските лидери ще обсъдят как да подходят към двама трудни партньори – президента на САЩ Доналд Тръмп, който скъса климатичното споразумение, и президента на Турция Реджеп Ердоган заради погазването на демокрацията.

27-те ще приемат и ясни критерии, как да бъде избрана новата страна-домакин на две европейски агенции, след напускането на Великобритания – Европейската агенция по лекарствата и Европейския банков орган.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!