Днес в "Калейдоскоп" с нашия земляк Емил Цейнски си говорим за страстта му да създава икони и за нестихналата му болка по дома, приютена в "старите му обувки"...
Защото роденият и израснал в сянката на Белоградчишките скали творец от 1991 година живее в Италия.
Познават го като отличен майстор на икони. Но слабост му е графиката, изработена с финия класически рисунък на молива.
Екзотичен факт от творческата му биография са илюстрациите на Библията, които прави по поръчка на Ватикана.
Когато детството на Емил Цейнски станало вече спомен, той бил изправен пред необходимостта да избере път.
Възпитаник е на художественото училище в Казанлък.
Записва Духовната академия и за кратък период е послушник в Рилската обител.
С надеждата, че не греши, напуска България. А за из път си взема иконата на Свети Георги Победоносец- като единствен багаж...
В интервю за Радио Ватикана Емил Цейнски споделя още:
"Началото беше много трудно, започнах живота на клошар. Споделях градините на Милано и на централната гара с всички останали емигранти, нямащи нито дом, нито препитание. Тук, на нас емигрантите, мога да кажа, че най-много ни е помагала Католическата Църква. Не те питат кой си, какъв си. Ти имаш нужда, отиваш и ти дават хляб и не се интересуват от друго."
Живелите в чужди земи българи знаят, че никъде няма лесен хляб.
След пристигането си в Италия Емил Цейнски в продължение на няколко месеца живее от милостта на Католическата църква, която осигурява за бездомните топла храна и добри думи.
Добри думи, които Емил не разбира, защото когато тръгва за родината на Микеланджело, не знае италиански език...
"Когато трябва да оцелееш, мислиш само как да намериш храна и подслон. Няма място за изкуство", разказва за онова време Емил Цейнски. Време, което няма да забрави, защото е част от неговите уроци за живота. Време, което му е доказало, че нищо случайно няма. Време, през което, въпреки че спи на пейка в парка, Емил рисува.
Емил Цейнски живее и твори в Италия вече близо 25 години. Но уважението и високата оценка за неговото творчество днес не са причина да забрави кой му е помогнал и дал първия подслон; парка, който в продължение на месеци е негов дом и пази страховете му; първата изложба и първото телевизионно интервю, когато все още е само екзотичният чужденец, който няма какво да яде, но рисува вълшебно красиви икони.
"Иконите променят човека. Правят ни по-добри", убеден е Емил Цейнски.
В родината обаче той е редил свои неща само веднъж- сега го прави за втори път- на 21 януари 2014 година, в софийската галерия "Икар". В колекцията, която показва, са включени 43 графики и една икона. Темата е религия, философия, житейски космос. Творбите ще останат в столичната галерия до 2 февруари 2014 година.
Икони на Емил Цейнски са подредени в параклиси и църкви, намираме ги по страниците на религиозни издания, греят в молитвените кътове в домовете на обикновени хора и популярни личности, пътуват по света- в Гърция, Франция, Швейцария, Германия, Канада, Япония, Австралия.
Но най-ценна му е иконата, която е оставил в дома на своята майка. Защото той все така вярва, че няма по-удобни от "старите обувки" на душата...
Посрещнете 7 февруари с предаването ,,По първи петли“ още в 4 часа през нощта. То се излъчва от студио едно на Радио Шумен по програма ,,Хоризонт“. Екипът, който ще е с вас в първите часове на новия ден: водещ – Жулиета Герова, звукорежисьор и музикален редактор – Бояна Петрова. До 6 часа в петък – много музика, интересни теми и..
Ако имахте малко пари, за какво бихте събирали- за пътувания и почивки или за изплащане на заем за жилище? Това ще бъде въпросът в първата част на „Денят на совите“. В късната рубрика ще дадем думата на първия независим общински съветник в Шумен Павел Павлов. Коя поговорка ви пасва повече: „И сам войнът е войн“ или „Една птичка..
Бояна Петрова и Цветелина Георгиева ще бъдем с вас след новините в 6 часа. Предаването "Оттука започва денят" продължава до 10 часа в петъчното утро. Темите, които избрахме за вас са интересни, но може и вие да давате предложения. 32 000 безплатни винетки, предоставени от Агенцията за социално подпомогане, изтичат през февруари в страната. Кой има..
Как бе отпразнуван 45 рожден ден на Природен парк „Шуменско плато“? С какъв нов уред шуменската полиция може да разпознава наркотичните вещества? „Една вълшебна ситуация в детската градина“. Това е темата на дискусия с учители в Шумен, чиято цел е да изследва значението на емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст...
Тази вечер Ви предстои среща с филателиста д-р Христо Христов от Търговище. Началото на своята колекция от марки поставя, когато е във втори клас. Оттогава не спира да издирва пощенски марки, от които учи историята, но и обогатява колекцията си. Като малък е участвал в национални филателни конкурси. Тъй като са били част от пропагандната машина, в тях..
Сутрешният екип на Радио Шумен ви очаква след 6 часа. Цветелина Георгиева и Андриан Христов ще бъдем заедно с вас до 10 часа. Ето и темите, които ви предлагаме в първия ден на новата седмица: Днес в Шумен стартира възможността за безплатна подмяна на печките на дърва с климатици. Дълго говорена тема, но сме сигурни, че имате нужда от пояснения...
Да посрещнем заедно 2 февруари с Радио Шумен! Предаването ,,Оттука започва денят“ стартира в ефира след новините в 7 часа и продължава до 10. Ще ви отведем в различни места от Североизтока. Интересните теми ще придружим с много музика. Водещ ще е Жулиета Герова, звукорежисьор и музикален редактор – Данаил Денчев. Може да ни слушате и онлайн от..