Премиерата на спектакъла „Кино на село” на Капанския ансамбъл бе представена пред препълнената зала на Общинския културен център в Разград. „Тръгвам си обнадежден за бъдещето на професионалното фолклорно изкуство у нас, защото на сцената видях нов начин на пресъздаване на образци от съкровищницата на българския фолклор. Идея, около която е композиран целият спектакъл „Кино на село”. Това каза след премиерата хореографът проф. Петър Ангелов, заместник-председател на Съюза на музикалните и танцови дейци в България и преподавател във Варненския свободен университет. Бившият главен художествен ръководител на Капанския ансамбъл маестро Александър Христов допълни: „Находка, изстрел в десетката! Този спектакъл трябва да бъде показан на възможно най-много хора.”
„Кино на село” е музикално-танцова постановка, в която изненаданите от първата си среща със седмото изкуство хора стават главни герои във филма. А той наистина започва и свършва с движещи се бързо като в зората на киното черно-бели и цветни кадри на изпълнителите и солистите, и надписи кой кой е в прожекцията. Между това, в началото и края – виртуозни танцови, оркестрови, вокални и камерни изпълнения, които градират вихрения финал на спектакъла с участието на всички състави в ансамбъла: 21 танцьори, 16 певици и 11 оркестранти.
Една от най-често поставяните и разпознаваеми комедии поставя Драматичният театър в Русе. “Последният страстен любовник“ на американския драматург Нийл Саймън ще се играе два поредни дни, като и за двата вече няма билети. За публиката, която няма да успее да гледа спектакъла има още една възможност и тя е на 19 март, казва режисьорът Ивайло Ненов...
За първи път в България, на сцената на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена пиесата "Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт". Текстът е на един от най-интересните съвременни драматурзи - Матей Висниек. Авторът е с роден в Румъния, но повече от 30 години живее и твори във..
Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..