Първото дарение за Русенския музей през тази година е сватбена рокля от 1959 г. Тя е подарена от Елена Табакова, етнограф в Къщата на Калиопа през 90-те години на ХХ век, която в последното десетилетие живее в Чикаго.
Сватбената рокля е шита в Чикаго по модел на модно списание от онова време, донесено от Виена. Принадлежала е на семейство Еберт от Чикаго. Елена Табакова е закупила роклята през 2008 г., заедно с две шаферски рокли от същата сватба. „При срещите си със семейство Еберт научих, че те много често пътували из Европа и са стигали до Русе”, разказва Табакова. Семейството има запазени снимки от дунавския град. Табакова допълва, че още с идването си в Чикаго започнала да се интересува от облекла, свързани с България или българите. „Вече имам прекрасна колекция. Похарчила съм много пари, но не съжалявам“, обяснява етнографката. Тя е правила и други дарения на Регионалния исторически музей в Русе. Очакват се да пристигнат и двете шаферски рокли. Табакова е сред активните инициатори на българската общност в Чикаго, съосновател е на сдружението „Български музей“ – Чикаго (заедно с Илина Сиракова и д-р Диляна Иванова, също етнографи от Русенския музей), участник в изложби, форуми и концерти.
Описание на роклята
Булчинска рокля в светло екрю от тафта и венециански тип дантела с флорални мотиви. Роклята е рязана в кръста, полите са разкроени и с набор в кръста, под бюста има декоративна лента с набори, къс ръкав, горнище с подплата във форма на корсет, дантелата е декорирана със ситни перли. От раменете се спуска дълъг шлейф от подплатена дантела. Тоалетът е допълнен от боне, декорирано с дантела и перли и с прикрепен към него воал.
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..