Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция и Германия искат стриктен контрол на българските фирми, които командироват работници

Снимка: БГНЕС

Франция и Германия настояват Главната инспекция по труда да контролира по-стриктно българските фирми, които изпращат работници със статут на командировани. Пред "Хоризонт" вицепремиерът Ивайло Калфин уточни, че има опасения за социален дъмпинг от страна на работници с такъв статут. Социалният министър представи на неформална среща в Дубровник, посветена на  борбата със сивата икономика, намеренията на страната ни за намаляване на трудовите измами.

Вероятно България ще участва в инициативата за партньорство между трудовите инспекции в страните-членки за общата борба със сивата икономика.

Това, което и България подкрепя много енергично, е да се създаде една платформа за борба с недекларирания труд в Европа, със заетостта на черно и до нея да имат достъп всички страни-членки, така че да могат да подават информация за добри практики или за нарушаване на правилата, обясни Калфин.

Той е категоричен, че държавата ще е безкомпромисна в борбата с работодателите, които наемат без трудов договор:

Този, който си позволи да наеме работещи без трудов договор и ги подложи на такъв риск, че те да загубят живота си, трябва да носи наказателна отговорност. В момента тези работодатели биват глобявани.

Вицепремиерът ще възложи да се разработи и методика, по която да се отличат най-добрите фирми в условията на труд и отношението към персонала.

Днес Ивайло Калфин ще е сред лекторите на 10-ия Национален  форум на доставчиците на социални услуги. Темата на тазгодишното издание е за това как местните власти в планират и реализират социалните услуги.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!