Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК ще обмисли нова помощ за засегнатите страни от контраембаргото на Русия

| обновено на 10.07.15 в 16:10
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия (ЕК) ще обмисли по-голяма помощ за страните на Европейския съюз (ЕС) заради от руското контраембарго в сектор "Земеделие". Това каза еврокомисарят по земеделие Фил Хоган след среща с премиера Бойко Борисов и министър Десислава Танева. Срокът за изпълнение на Програмата за развитие на селските райони няма да бъде удължен.

Еврокомисарят вече е запознат с трудната ситуация като следствие от руското контраембарго и намерението то да бъде удължено, като се ангажира страната ни да получи помощ, която да подобри ситуацията в млечния сектор, производителите на плодове и зеленчуци също да бъдат подкрепени. Помощ ще има и за съседни страни, които оказват в момента натиск върху българския пазар, като сриват цените.

Едва ли най доброто, по думите на Хоган, е да се дават субсидии за износ на млечните продукти. По доброто, според него е, да се помогне за намирането на нови пазари. У нас ще дойдат евроексперти, които да помогнат за разработването на пазарите и мерките за насърчаване на износа, каза еврокомисарят.

Министър Танева не даде надежда, че Програмата за развитие на селските райони ще бъде удължена след 15 септември:

Бенефициентите следва да знаят, че срокът за изпълнение на проектите е 15 септември, разплащането до 15 октомври. Естествено работим в условията на екшън план за минимизиране на евентуалните загуби. Всички хипотези, разбира се, докрай биха били възможни, но те вече са много малко вероятни и всяка индикация, че този срок може да бъде удължен, значително ще увеличи рискът страната да загуби повече средства.

По отношение на ВЕИ сектора, получил финансиране от Брюксел, а после и помощ от държавата чрез изкупуване на тока на преференциални цени, продължава да тече помирителната процедура. Министерството на земеделието е готово с предложение към Министерство на енергетиката как да се процедира:

Стойността в усилията да бъде отразена в намаление на инвестиционните разходи на бенефициентите и съответно цената на тока да бъде променена, така че да няма двойно финансиране.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!