Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хитрино - година по-късно

ЗАЩО НЕ СИ ВЗЕХ КАСКАТА?
Преди година по това време светът вече беше се срутил за стотици жители на гара Хитрино, селището което беше пометено от взрива след влаковия инцидент. Продължаваме да следим темата с поредицата, в която разказваме истории на хората, които оцеляха и се съвземат след преживяното и загубата. Година по-късно животът не е същият за Стефан Стефанов, човекът който беше сред първите, които влязоха в срутените и горящи къщи, за да спасяват своите съседи и приятели. Интервю на Розалина Чернева.

ЗИМА ВЪВ ФУРГОН
В пострадалото Хитрино вече са построени първите десетина къщи, други са в различен етап на изграждане. На някои домовете са основно ремонтирани, на други все още не. Затова и тази зима ще има хора, които ще останат във фургоните си, въпреки че се прави всичко възможно това да се избегне. Един от тези хора е Неджми Реджеб.
ИСКАМ ДА СЕ УСМИХВАМ
Първите новодомци в Хитрино се надяват да получат ключовете на съградените си къщи само след дни, но сред тях няма да бъде и Маргарита Великова. Нейната къща също е построена, но все още не е довършена и в този случай ще става дума за месеци. Това е следващата история, с която продължава поредицата на Радио Шумен „Хитрино - година по-късно“. Прекрачваме прага и на нейния фургон заедно с Розалина Чернева.
ЖИВОТЪТ ПРОДЪЛЖАВА
Въпреки загубата на близки и разрухата, животът в пострадалото село Хитрино продължава със своите неизменни закони, които никой не може да промени. Така през тази година, която измина, 80-годишната Стоянка Митева остана най-възрастният жител на Хитрино, който да разказва за преживяното и трагедията. И тя отвори вече ремонтирания си дом за Розалина Чернева.
НАЙ-МАЛКОТО БЕБЕ НА ХИТРИНО
Връщаме се с година назад към трагичния 10 декември с историята на две жени, най-възрастната и най-младата в гара Хитрино, едната на 80-ет, а другата само на дни. Така продължава животът за хората от селището. Най-възрастния жител на Хитрино и най-младия ги дели само фаталната жп линия. Стоянка Митева живее в долната махала, която пострада най-много, а бебето което се роди дни преди трагедията, живее в горната махала. Но и то не е най-младият жител на Хитрино, а вече по-голямата сестра на момиченце, което пък се роди дни преди годишнината от трагедията. Разказва неговият прадядо Неджми Реджеб.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17

Звънецът бие и на Острова

Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години.  Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..

публикувано на 13.09.24 в 07:56

Полет на мотори в цирка

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..

публикувано на 12.09.24 в 15:54

Важни ли са вещите лица

Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..

публикувано на 12.09.24 в 13:00

Да разчистим бюрата

Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители.  Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..

публикувано на 11.09.24 в 08:17