Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет общини в Североизтока - чистота на висока цена

Снимка: marica.bg
От началото на тази година всички депа за отпадъци, които не отговарят на европейските изисквания, бяха закрити. Засегнати са 6 общини от региона, които трябва да извозват в регионално депо в Бяла. Съоръжението обаче не е готово. Това остави Бяла, Две могили, Борово, Ценово, Опака и Полски Тръмбеш без място за депониране на боклука. С изключение на Полски Тръмбеш, останалите общини са сключили договори с депото в Русе за 1 година. Засегнатите общини нямат обаче нито пари, нито подходяща техника за дългите маршрути на боклука. В бюджета на община Ценово няма заложени средства за нова техника, а кметът на Борово Валентин Панайотов беше възмутен от факта, че втора година са складирани специализирана техника и  контейнери, закупени по проваления проект за депо, но опасенията са, че когато тя се предостави, ще е вече амортизирана. „Това извозване до Русе е непосилно за нас”, коментира Панайотов, тъй като вместо на 18 км до Бяла, боклукът пътува 122 км. Годишните разходи се изчисляват на 140 000 лв.. „Да вдигнем такса смет не е решение, хората ще спрат да плащат”, счита Панайотов. Кметът на Опака Лютфи Реянов обясни, че возенето на боклука на 60 км до Русе ще струва на бюджета 350 000 лв. Такса смет вече е повишена с 50 % за града и 40 % за селата, но това няма да покрие всички разходи. Нетрадиционно решение имат в община Две Могили, ще го чуем от разговора на Ирина Павлова с кмета Божидар Борисов.
Повишението на такса битови отпадъци е недостатъчно, за да се запълни дупката в бюджета, става ясно от разговора на Ирина Павлова с кмета на Бяла Димитър Славов.

Всички кметове на общини се молят новото депо в Бяла да стане по-бързо. Финансирането е чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда в размер на 11,5 млн лева и още 2 милиона кредит, изтеглен от шестте общини.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избирателите на ДПС – на кръстопът

Движението за права и свободи е неизменната първа политическа сила в Шуменска област през последните десетилетия, с изключение на 2017 година, когато първи и втори бяха ГЕРБ и БСП. В последното издание на предсрочния парламентарен вот през юни очаквано ДПС отново бяха първи с 15 861 гласа или 33,5% от гласувалите за национален парламент. За..

публикувано на 19.09.24 в 10:02

Увеличават се болните от грип

Със захлаждането на времето се увеличават   случаите на остри респираторни заболявания и грип, отчитат в Регионалните здравни инспекции в Североизточна България.  След тест всеки трети човек  с грипоподобни симтоми се оказва положителен за Covid-19. Продължава имунизационната кампания срещу Covid-19 за есенно-зимния сезон на 2024-2025 година...

публикувано на 18.09.24 в 08:42

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17

Звънецът бие и на Острова

Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години.  Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..

публикувано на 13.09.24 в 07:56

Полет на мотори в цирка

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..

публикувано на 12.09.24 в 15:54