Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската памет на д-р Милен Врабевски

Снимка: vesti.bg
Д-р Милен Врабевски участва в предаването „Истории за историята” по Радио Шумен. Той е основател и председател на Фондацията „Българска памет“, която се занимава с проблемите на демографската криза, европейската реинтеграция на историческата ни диаспора и кариерно развитие на младите хора в България. Д-р Врабевски завършва Медицински университет в родния си град Варна, специализира управление, контрол и системен одит на проекти в областта на научно-изследователската и развойната дейност в Германия, Франция и Великобритания. Основател, собственик и изпълнителен директор на "Комак медикал" - една от най-големите научно-изследователски организации в Централна и Източна Европа с 20-годишна история. През 2016 г. компанията е оценена като „Шампион на растежа” от Европейската комисия. В същата година е отличена с наградата на МОН "Питагор": Инвеститор №1 в научно-изследователска дейност. Член е на Глобална инициатива на Бил Клинтън от 2012 г. Носител е на "Почетен знак с лента на кмета на Варна", отличието на Българския дарителски фонд за "Личност на годината с изключителен принос към каузата на филантропията в България", наградата "Мъж на годината" на  Асоциацията на българите в Украйна, специалната награда "Индивидуален дарител с кауза" на Фондация "Работилница за граждански инициативи" и "Будител на годината" в национална кампания проведена от радио FM+. Носител е на наградата "Апостол на българщината 2016". Д-р Милен Врабевски е член и на Обществения съвет на БНР.
Миглена Стефанова разговаря с него за дейността на Фондацията „Българска памет”, за историята на неговия стар възрожденски род, в който има председател на революционен комитет и шипченски опълченец. Във втората част д-р Врабевски представя музикалните си проекти с най-известните рок музиканти в света.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпушваме ли парите си?

Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Стигмата на психичната болест

„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..

публикувано на 04.04.25 в 11:58
Атанас Радев

Младите търсят доходи, а не кариера

Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..

публикувано на 03.04.25 в 12:57

Гоблени и бродерия в Лайпциг

Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба.  Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..

публикувано на 03.04.25 в 11:17

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05

Психиатричните болници са в колапс

25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..

публикувано на 02.04.25 в 13:58

Осинови приятел, не купувай

32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева.  268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...

публикувано на 02.04.25 в 11:57