От днес - 24 юли, е разрешен груповият лов на дива свиня като част от спешните мерки срещу заболяването африканска чума по свинете. Освен в празничните и почивните дни е позволено ловуване и в сряда.
„Въведените мерки са закъснели, за заболяването се знаеше от четири години“, коментира за Радио Шумен председателят на ловно-рибарското сдружение „Сокол“ в Шумен Стоян Стоянов. Той изрази опасения, че летният сезон не е подходящ за лов на дива свиня, тъй като е активно време за туристи, земеделци и гъбари, а така рисковете от инциденти са големи.
"В момента в гората е активен сезон както за дърводобив, така и за туризъм, билки, гъби, горски плодове. Една бележка съдържа 20 ловци и 10 ловни кучета. Загражда се немалка територия. В тази територия може да има всичко. Говорим за безопасност. Не е безопасно и за самите ловци, макар че ние сме направили инструктажите на хората да бъдат с оранжеви жилетки. Но в тази гъста растителност вероятността от инциденти е много голяма", посочи той.
Според Стоян Стоянов, разрешението за отстрел на дивя свиня е трябвало да стане за териториите, където има големи популации, а не за цялата страна.
"Ние от сдружението ще направим необходимото, ако някоя от дружинките заяви групов лов, да ѝ разрешим групов лов. Друг е въпросът дали дружинките ще заявят такъв. Трудно ще убедим масовия ловец да отиде да убива животни, за които до вчера сме го карали да разнася с раницата храна, да изгражда биотехнически съоръжения, да увеличава популацията, да не бракониерства", каза още той.
Ловните дружинки на Сдружение „Сокол“ - Шумен са осигурени с дезинфекциращи препарати, пръскачки, площадки за разфасоване на отстреляните животни, подготвят се ями за животинските отпадъци. Ловците са подготвени за действие в условията на африканска чума по свинете, предстоят още обучения, каза председателят Стоян Стоянов.
Чуйте в разговора на Ирина Павлова със Стоян Стоянов в звуковите файлове.
С над 70% е намалял оборотът в някои заведения по Шуменското плато през изминалия уикенд спрямо същия период на миналата година. Това отчита Десислав Десподов, собственик на два от потърпевшите бизнеси. Той добави, че заедно с други ресторантьори и хотелиери са се обърнали към депутати от Шуменския регион, за да влезе темата с компенсациите в..
Разширяването на синята зона за паркиране в Шумен изтласка на повърхността отново един стар проблем – обществения градски транспорт. Дори шуменци трудно се ориентират в маршрутите и разписанието на автобусите, а за хората от друго населено място да ползват градския транспорт, е непосилна задача. Причината – липсата на адекватна информация по спирките..
Сдружение „Бъдеще за Силистра“ стартира първото издание на предприемаческата инициатива Бизнес академия „Силистра“, насочена към млади хора на възраст между 19 и 35 години с бизнес идея или стартиращ бизнес, регистриран преди по-малко от три години. Набирането на кандидатури през специална онлайн платформа вече започна. Идеята е събитието да..
Знаете ли, че ако отглеждате цветя в градината си, а не само райграс, имате овошки и поддържате неокосено някое местенце, в което избуява и коприва, то всъщност помагате на пеперудите. Те са навсякъде около нас и е трудно човек да си представи цветните поляни без тези крехки и ефирни насекоми. Изчезването им обаче ще бъде не просто естетическа..
Шуменските полицаи избраха да празнуват своя ден с най-големите си почитатели – децата. Днес, в навечерието на празника 5 юли, вратите на полицейската дирекция, на най-бързата патрулка БМВ, също и на ареста, бяха отворени за любознателни момичета и момчета. Интересът се оказа наистина огромен, а децата засипаха със съвети униформените, защото..
“Вода гази, жаден ходи“ – тази поговорка в пълна сила се отнася за преславското село Осмар. От години при всяко спиране на водата притесненията на хората в селото са, че ще останат съвсем без вода. И не без основание – правата за водовземане и водоползване на най-пълноводния каптиран извор, който е в землището на съседното село Троица, още през 2011..
Скоро в страната ни за първи път бяха присъдени Национални награди за приобщаващо образование. В ,,Индивидуални награди“ второ място ,,Психолог на годината“ спечели Михаела Тончева, училищен психолог в Средно училище ,,Сава Доброплодни“ в Шумен. За психологията като наука, която изучава душата и ума, за това как работи и как влияе на поведението..