Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роден в Царските конюшни

2
Военни, работили в Царските конюшни
Снимка: Личен архив на Стефан Койнов

Интересен разказ, свързан с историята на Царските конюшни в столицата, които неотдавна горяха. И за един човек от Североизтока, роден в Царските конюшни.

Днес е малко трудно  да си представим каква е била някога внушителната сграда, разположена на площ от близо 8 декара на ъгъла на бул. „Княз Александър Дондуков" и бул. „Васил Левски". Зад високите стени, които отдавна се рушат, а скоро обгоряха, някога са се намирали Царските конюшни, а по-късно е съхранявана огромна част от автопарка на Фердинанд и семейството му.

Службата в Царските конюшни се е грижела за конете на царския дворец. Тя е създадена по времето на княз Батенберг. Към щала (конюшнята) имало и специални сервизни работилници за ремонт на превозните средства. Съхранявали са се също и каляските на царското семейство. В началото на ХХ век към царския щал се създава и автомобилна служба. Известно е, че княз Фердинанд не бил почитател на ездата. Затова предпочитал каляските, а след това и автомобилите. Тази страст била споделена и от синовете му, които впоследствие увеличили числото на колите в гаража.

Гаражът е изпълнявал функциите на музей. Там можело да се проследи историята на колите на царското семейство от Освобождението до 1944 година. Грижата за всички превозни средства, които са се намирали там, е била много сериозна.

За всичко това разказва нашият събеседник, син на човека, който от 1920 г. се е грижел за този специален гараж. Той се казва Стефан Койнов. През 30-те години на миналия век е роден в Царските конюшни и неговото ранно детство преминава там. Израснал е сред каляските и колите на царските особи, а по-късно (след 1944 г.), когато целият царски гараж е бил одържавен и сред колите на партийните величия. Той отдавна е преславски зет и това го свързва със Североизточна България. Вече е на 80 години и с интерес разказа пред Жулиета Герова за спомените си от софийските Царски конюшни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шуменският спасител на котки гледа и питон

Инспектор Венелин Вълчев е част от група по пожарогасителна дейност в Шумен, но почти няма спасителна акция на куче или котка в Шумен, в която да не е участвал. Съдбата и графикът на дежурствата отреждат така, че винаги е на линия, когато трябва да се спаси бедстваща котка на покрив или куче в тясна фуга. И винаги се впуска с..

публикувано на 18.01.25 в 08:05

С аромат на книги и кафе

Четири дами с различни професии,   които ги свързва приятелството, но и страстта към четенето. То може да бъде самотно занимание, но и споделена радост. Точно затова им хрумва идеята да направят клуб за четене на книги. Речено сторено и вече този клуб се казва „Баба Райна“. Защо ли? Защото в уютното пространство на възрожденската къща с книга в ръка..

публикувано на 17.01.25 в 09:06

Как искаш да се казваш?

България е една от страните, в които хората празнуват имената си. В месеца с най-много имени дни говорим с най-малките за имената.  За това знаят ли на кого са кръстени, харесват ли си името, как искат те самите да се казват. На тези и други въпроси отговарят малчугани от група ,,Бон-Бон“ в Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен.  Чуйте репортаж на..

публикувано на 17.01.25 в 08:55
Атанас Радев

Политолог: В етап на нормализация сме

Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава).  Намираме се..

публикувано на 16.01.25 в 14:46
Община Велики Преслав

Компостери за дома

Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра.  Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..

публикувано на 16.01.25 в 13:24

Всяко село във Фейсбук

Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации.  Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното.  Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..

публикувано на 16.01.25 в 13:16

Да спасим сърце

С модерен дефибрилатор оборудваха две разградски училища д-р Никола Досев и д-р Димитрина Петрова. Апаратът, който може да спаси човешки живот, е осмото дарение на собствениците на ветеринарна клиника "Фарма Тийм" в Разград.  Дарените дефибрилатори са от ново поколение, имат оперативен режим на български език, което улеснява работата с тях...

публикувано на 16.01.25 в 08:32