Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Бракел: Отслабените икономически позиции са причината Ердоган да търси диалог с Германия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато днес турският президент Реджеп Ердоган пристигне в Германия на първото си официално държавно посещение, вълната от протести във Федералната република вече ще е по улиците на Берлин и Кьолн. Утре в столицата се очаква Ердоган да бъде посрещнат с военни почести, което от противниците на авторитарания му режим в Германия се посреща с възмущение.

Политическият анализатор Кристиян Бракел, който ръководи реномираната фондация „Хайнрих Бьол“ в Истанбул коментира за предаването "Преди всички" по "Хоризонт", че събитията се случват само година след като медиите в Турция представяха германския канцлер Ангела Меркел като Хитлер, а турският президент Ердоган обвини Германия, че си служи с нацистки методи:

"Не мисля, че е забравено. Нещо повече - мисля, че Ангела Меркел дълго ще помни тези сравнения. Но както знаете, има прекалено много политически теми, които изискват диалог. Има теми, които не търпят отлагане. За да се върнат нещата до 2015 г. трябва да върнем тогавашната ситуация в Турция, т.е. да се възстанови разделението на властите. Това обаче не е в интерес на управляващите, защото ще застраши оставането им на власт. Така че в момента интересът на Турция е насочен към транснационални отношения с Германия и останалите партньори в Европа, но при условие, че те не се месят във вътрешнополитическите дела на Анкара. Въпреки това обаче всички те, европейците, са добре дошли като търговски партньори".

Посещението на Реджеп Ердоган в Германия предизвика далеч преди началото си остри критики и серия протести, които ще продължат и тези дни. Опозиционни политици отказаха публично да присъстват на официалния прием, който ще даде федералният президент Франк-Валтер Щайнмайер в чест на турския държавен глава. Турското малцинство в Германия предупреди политическия елит да не допуска прекалено сближаване с авторитарния Ердоган. Германия обаче очаква да извлече ползи от стоплянето на отношенията с Турция:

"Това е и една от причините, тази визита да се състои. Въпросът е, накъде са насочени германските интереси. Те са предимно икономически, но също така и в областта на сътрудничеството между службите за сигурност на фона на завръщащите се джихадисти от Сирия и Ирак през Турция към Европа. Същевременно вътрешнополитическите проблеми в Турция, спазването на човешките права и свободи, също са тема за германската общественост. Нещо повече - много по-често се говори за Турция, отколкото за други авторитарно управлявани държави, чиито президенти и премиери са били на официално посещение в Берлин. Причината е проста - трите милиона германци с турски произход. Това е причината, голяма част от конфликтите във вътрешната политика на Турция да се случват и в Германия. Така че диалог под някаква форма  е нужен, макар Ердоган да не е най-приятният събеседник. Но този диалог е важен на фона на толкова взривоопасни теми, като миграция, интеграция и тероризъм".

Турците с германски паспорти, които живеят във Федералната република, са разделени в позицията си, изтъкна Бракел:

"Част от тях организират големите демонстрации срещу Ердоган в Кьолн и Берлин. Сред тях има много кюрди и ляво мислещи хора.  Но Ердоган има и немалко привърженици в Германия, както знаем от последните избори в Турция, в които избирателите с двойно гражданство имаха право да участват. За тях тази визита е празник. В социалните мрежи имаше призиви за масово присъствие при откриването на джамията в Кьолн.

Ердоган ще открие най-голямата джамия в Германия. Тя е висока 26 метра и в нея има място за над 1200 поклонници. Джамията е построена от турското ислямско дружество в Германия ДИТИБ, което се смята за дългата ръка на Анкара в страната и наскоро бе поставено под наблюдението на специалните служби. Бракел коментира:

"При посещения от такъв официален характер винаги се предвижда някакво публично участие. И тъй като публичните участия на Ердоган преди две години и провокативните му речи предизвикаха остра критика, този път той няма да говори на митинг, а ще открие тази голяма джамия в Кьолн. Т.е. това е компромисно решение. Но има и още нещо - предвид това, че религиозното сдружение, което построи джамията, се намира в момента под наблюдението на службите, Ердоган със сигурност иска да демонстрира подкрепата си за ДИТИБ. Със сигурност обаче това отриване ще послужи и за печелене на привърженици и гласове за следващите избори в Турция. Събитието ще му послужи и в Турция, като отново покаже, колко важна за него е религията. За Ердоган това е много важно".

Визита на Ердоган идва на фона на трудности, които изпитва турската икономика, припомни анализаторът и, запитан дали Ердоган идва с отслабени позиции в Германия, коментира:

"Отслабените му позиции са икономически и това е причината изобщо да му се налага да търси диалог с Европа, и по-конкретно с Германия. Турция отрича да иска директна икономическа помощ. Германия от своя страна още преди две години категорично заяви, че такава директна помощ е невъзможна. … Става дума на първо място за митническия съюз с ЕС, който в момента е блокиран включително и заради наложеното от Германия вето. От друга страна управляващата коалиция в Берлин е записала в договора си, че няма да вдигне това вето, докато Турция не се върне към демокрацията. А това няма да се случи скоро".   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!