Националният фестивал ”Детска мелодия на годината” избра Шумен за домакин на новия конкурс за изпълнение на детски песни ”Гласовете на детската мелодия”, 2018. Конкурсът ще се проведе на 19 и 20 октомври 2018 г . в зала „Арена Шумен” под патронажа на кмета на Община Шумен Любомир Христов.
В него ще участват най-добрите солови изпълнители и вокални групи до 14-годишна възраст от цяла България, които бяха избрани от национално прослушване, проведено в 12 областни града. Националното прослушване за „Детска мелодия на годината” започна от Шумен, вдъхновено от химна на града „Оттука започва България“.
Осем шуменски деца ще участват в конкурса ”Гласовете на детската мелодия”, а Виктория Пощарова и Патриция Преславска бяха избрани в изпълнителските състави на 2 от финалните 14 песни на „Детска мелодия на годината” – „Аз съм българче” и „Опит”.
В Галаконцерта на 20.10.2018 г. освен наградените индивидуални изпълнители и вокални групи в две възрастови категории, ще участват и най-талантливите шуменски деца -танцьори , балетисти, музиканти и други. Изпълнителите на финалните 14 песни от националния фестивал”Детска мелодия на годината” ще ги изпълнят за пръв път на живо пред шуменската публика.
В двата конкурсни дни на „Гласовете на детската мелодия” 2018 г. ще участват над 200 деца. Те ще пристигнат в Шумен със своите родители и вокални педагози и ще имат чудесната възможност да разгледат града и да посетят забележителностите на Шумен и района.
”Гласовете на детската мелодия” се провежда с финансовата подкрепа на Община Шумен и шуменски компании с отношение към случването на национални културни прояви в града, които са чудесна реклама за града. Домакинството на конкурса за най-талантливите малки и по-големи певци на България изразява съпричастността на жителите на града към духовното възпитание на децата на България.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..