Обновен и модернизиран информационен център, възможност за виртуална разходка, интерактивна игра и нови указателни табели са част от новите придобивки, с които резерват „Мадара“ ще посреща туристите. Вложените средства са близо 97 000 лв. и са събрани от кампанията „Ние обичаме България“, проведена от голяма търговска верига.
"Едно от важните неща, направени до този момент, са новите табели", каза директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Даниел Руменов. "Чрез тях можем по-добре да се ориентираме за пътеките и маршрутите на територията на резервата. А чрез виртуална реалност можем да разгледаме Мадарския конник, Голямата пещера и други части на резервата", допълни той.
"Гвоздеят на целия проект може би са очилата за виртуална реалност в 20-минутно приложение, което представя Мадара като култов център в цялата му периодика, започвайки от праисторията, античността, езическия период и накрая християнските манастири, които са били тук. Хора с увреждания и специфични потребности също ще бъдат доволни, че са били в Мадара и са видели Мадарския конник", посочи Руменов.
Интерактивна игра с въпроси и отговори, свързани с резервата „Мадара“, витрини за временни изложби и далекоглед допълват новия облик на резервата. Реализацията на проекта се случва на десетата годишнина, откакто Мадарският конник е обявен за глобален символ на България.
Кампанията „Ние обичаме България“ стартира през 2016 година и има за цел да подпомогне значими паметници на културата и природни забележителност, които се нуждаят от подкрепа.
Инспекторите на община Шумен съвместно с полицейски служители на Областната дирекция на МВР – Шумен започнаха проверки на режима на движение на велосипедисти и тротинетки. При проверките е установен пълнолетен, управляващ тротинетка, както и четирима пълнолетни колоездачи, управляващи велосипеди. Нарушенията са извършени в централната градска част...
Вълшебството се случи на сцената на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ Шумен, когато светът на приказките срещна изкуството на танца. Именно такава среща подари на публиката спектакълът „Приказки в танц“, където балетът не просто разказва, а прелива от емоции, образи и символи. Читалищната сцена оживя с две приказни истории, изпълнени с..
Община Шумен е с най-много привлечени средства от външно финансиране в областта, каза заместник-кметът на Шумен Десислава Петрова по време на местна конференция по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание". „За периода 2014 – 2020 година община Шумен е реализирала 13 проекта на обща стойност 38 млн. лева, включително два ключови..
Над 1100 зрелостници от Шуменска област днес се явиха на матурата по български език и литература. За днешния изпит беше изтеглен четвърти вариант от близо 6 млн. възможности, а последната задача изискваше от зрелостниците да напишат есе на тема „Животът – колело или стълба“ или интерпретативно съчинение „Разум и чувства“ по „Крадецът на..
Община Шумен въвежда временна организация на движение от 22 май по вътрешна улица между ул. „Лозенград“ и ул. „Тракия“ (паркинг на супермаркет „Булмаг“) във връзка с изпълнение на ремонтни дейности на обект, свързани с електрозахранването. Промяната се въвежда с пълно затваряне на движението от 22 май (четвъртък) до 22 юни (неделя) 2025 г.
Намерението на община Шумен да възстанови подлеза към зала „Плиска“ беше подкрепено по време на заседанието на комисията по младежки дейности и спорт. Съветниците обсъдиха окончателния вариант на Генералния план за движението в Шумен, който трябва да бъде гласуван на сесията на Общинския съвет в края на месеца. Общината обаче трябва да осигури..
Първите „Герои на Шумен“ са младите танцьори от Детския танцов състав „Пламъче“ и момичетата от Школата по класически балет към ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов“ – Шумен. Те получиха поздрави и подаръци от кмета на община Шумен проф. Христо Христов. „Виждаме какво правите за нас. Ние се учим от вас, защото вие вдигате летвата много високо. Успехите,..