Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За кражбите и фалшификатите на картини

Една от изчезналите картини на Владимир Димитров - Майстора.
Снимка: Николай Христов

Визуалните изкуства, рядко попадат в челните заглавия на медиите. Един конкретен случай, който съчета изобразителното изкуство с криминалната хроника, успешно се нареди сред най-обсъжданите в началото на годината. Картини на известните български художници Владимир Димитров - Майстора и Димитър Киров бяха откраднати от къща в София. Крадците са взели  със себе си и други неща - стара цигулка, както и нумизматични ценности, но са пропуснали четири от най-скъпите картини на Владимир Димитров - Майстора, които също са били в имота, собственост на Павел Антонов - син на племенница на Майстора. Част от откраднатите картини вече са открити, съобщи в края на миналата седмица вътрешният министър Младен Маринов. Арестувани са двама души, съпричастни към престъплението. След разплитането на казуса няколко въпроса излизат на дневен ред: дали картините в частните колекции са охранявани добре; дали у нас има развит пазар на крадено изкуство; кои са начините да опазим ценна картина, висяща на стената ни; кои са най-големите исторически скандали, свързани с кражби или изготвяне на фалшификати на картини? Още по темата може да чуете от разговора с Деян Евтимов, директор на Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен, записан за предаването "Без рамки".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мелодии за душата

„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..

публикувано на 10.07.25 в 08:49

„Кармозинела“ на крепостта

Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...

публикувано на 09.07.25 в 10:11

Спомен за Ростислава

Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..

публикувано на 04.07.25 в 09:34

Комедията, която обра наградите

Представлението „Последният страстен любовник“ на Драматичния театър „Сава Огнянов“ – Русе стана най-награждаваният спектакъл на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. От осем отличия четири отидоха за постановката на режисьора Ивайло Ненов. Комедията спечели Голямата награда за цялостен спектакъл, а също и отличието за режисура, а..

публикувано на 04.07.25 в 08:30

Оперета под звездите

Днес от 21:00 часа пред сградата на община Шумен ще се играе романтичната оперета „Кармозинела“.  Преди 111 години в Шумен на 10 май е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Тази вечер шуменци и гостите на града ще може да видят спектакъла под режисурата на доцент Юлияна Панова.  В ролята на Кармозинела..

публикувано на 03.07.25 в 12:00

„Кармозинела“ изгрява на сцената

Шумен със сигурност може да се нарече родното място на оперетата у нас, тъй като на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени над 30 заглавия, които..

публикувано на 03.07.25 в 09:08
Паметникът на Тодор Колев в Шумен

Награди за най-добрите

Шумен отличи най-добрите комедийни спектакли на второто издание на театралния фестивал „Тодор Колев“. Голямата награда за цялостен спектакъл беше присъдена на „Последният страстен любовник“ на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Същата постановка донесе още три отличия: за режисура – Ивайло Ненов, за мъжка роля – Кадри Хабил и за женска роля..

публикувано на 01.07.25 в 14:56