Най-новата книга на Кольо Карагеоргиев е романът "Павел и актьорите". В изданието авторът се спира на театрални, литературни и социални сюжети, вплетени в тъканта на съвремието. Това е гротесков роман за живота в театрите, който не крие ироничното отношение към изкуството, каквото го срещаме около нас, към институциите, които опитват успешно или не да развиват културната си политика, към социалната тъкан на обществото, която ни тласка към прозрението, че "не е зле да се умира понякога". Ако литературният, театралният и културният живот представляват интерес за читателя, то срещата с книгата е една от възможностите да се погледне игрово към тях. Кольо Карагеоргиев се фокусира върху настоящето, върху изкривяванията, деформациите, невъзможностите, дефектите на героите и обществото ни. В езика на персонажите присъства естествената реч от улицата, от професионалния жаргон от литературните и сценичните среди. Романът може да бъде разчетен и като иронична типология на родното в XXI век, като художествена експозиция, представяща неугледните портрети на разни социални групи, касти, класи и прослойки. "Павел и актьорите" е разказ за продължаващия нескончаем национален преход, но не в политическите му измерения, а в това, което остава и се разполага отвъд тях. Книгата може да откриете в сайта www.izdavam.com. Кольо Карагеоргиев, познат и като Кольо Михайлов, е пенсиониран актьор, автор на поетически и прозаически книги, както и на текстове за театър. Още можете да чуете от разговора с него, записан за предаването "Без рамки" на Радио Шумен.
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..