В България ежегодно се диагностицират над 35 000 нови случая на онкологични заболявания. Пациентите са над 300 000. Заедно с техните близки това е огромен брой променени човешки съдб. Съдби, сблъскващи се с нови не само физически, но и емоционални трудности. Да минеш през това заболяване, е като да извървиш един по един кръговете на ада – и тук няма никаква хипербола. Вероятно затова идеята да се дарява коса, от която да се изработят перуки за онкоболните, завладява все повече хора. Мъжете също не остават встрани от тази възможност – някои от тях дори специално пускат дълга коса, за да я дарят след това. Добрин от Шумен вече също е част от каузата. Той предпочете да го представим само с малкото му име и да не показваме лицето му, тъй като не смята, че е необходимо да печели популярност заради една такава кауза. Но оказва се, че у нас има сериозен проблем – все по-малко са хората, които изработват перуки – това каза за Радио Шумен Невена Манолова, която е управител на "Дара хелп" - един от центровете у нас, които приемат коса за перуки, както и предлагат друг вид немедицинска помощ на онкоболните.
След колко време Добрин от Шумен се реши да отреже дългата си коса и за все по-малкото перукери у нас – чуйте в звуковите файлове.
Петима специалисти вече работят в шуменската многопрофилна болница, след като успешно защитиха специалностите си. Практическото им обучение премина в отделенията на лечебното заведение. „Избрах образната диагностика, защото това е специалност, която съчетава прецизност, технология и отговорност. Винаги съм вярвал, че добрата диагноза е ключът към..
Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..
Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..
Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни... За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..
50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането. Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..
Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..
Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече. Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно. Жулиета..