ECHO (European Cultural Heritage on the Stage) е международен проект в областта на културата, наследството и изкуствата, който има за цел да подобри културното производство и да укрепи европейското чувство за принадлежност чрез съчетаване на съвременното художествено творчество с тъмното културно наследство на местните общности в Европа. Фотографията, видеото, живописта и занаятите са средствата, които се използват в него за разкриване на материалното и нематериалното местно наследство. Твърди се, че справянето с травматичните преживявания и травматичното наследство има терапевтични ефекти. ECHO се фокусира върху “Тъмното наследство” като част от местната идентичност, оформена от “неизвестните” и “неспоменатите” факти, които травмират група хора и определят тяхната култура. Селата и градовете са белязани от травматични събития, свързани с войни, геноциди, масови убийства, етнически конфликти, политическо или социално потисничество, разграбване на собственост, насилие и смърт, които са врязани в тяхното наследство, материално и нематериално. Проектът се обръща както към спомените от войните през 90-те години на XX век в бивша Югославия, така и към незавършените или изоставените паметници и сгради на социализма в урбанистичните пространства около нас.
От четвърти до седми април 2019 г. във Велики Преслав ще се съберат заедно артисти и творци от България, Гърция, Македония и Сърбия, участвали в едномесечни арт-резиденции в Битоля (Македония) и Нови Сад (Сърбия), за да пресъздават травмите и възстановяването след тях, по своя експресивен начин. Авторите, които ще бъдат представени в изложба в рамките на проекта са: Мартина Лапика и Иванка Любомирова Ставрева от България, Depy Antoniou и Aristaios Tsousis от Гърция, Ljubica Meshkova – Solak и Kiril T. Konstantin от Македония, Snezana Petkovic и Bojan Josic от Сърбия, Stratis Vogiatzis и Yorgos Samantas от Caravan Project Productions, и фотографите: Стоян Николов и Иван Григоров от България. Спомени за миналото, с призив да не се повтаря никога повече е мотото на експозицията. Всички изложби, инсталации, пърформанси и срещи с изкуството ще се случат в сграда, която в близкото минало е използвана за хотел от Балкантурист. Знаково пространство за местните хора, които не само празнуват своите абитуриентски балове, сватби и юбилеи, но и участват с доброволния си труд в нейното построяване. Днес тя прилича на сграда, опустошена от военен конфликт. И макар че в града (и в България) през последните 50 години не помним да е имало военен конфликт, разграбването и опустошаването й е факт. Програмата на арт форума започва на 4 април с откриване на изложба от 17:30 часа в сградата на бившия хотел "Балкантурист". Завършва на 7 април с церемония от 11:30 часа на същото място.
Проектът се финансира от програма „Creative Europe” на ЕС, Национален фонд Култура, с подкрепата и домакинството на Община Велики Преслав, Археологически музей Велики Преслав и Пенсионен фонд „Съгласие“, в партньорство с Inter Alia (Гърция), Sfera (Македония), Vojvodina Civic Centre (Сърбия) и Фондация „Опън Спейс“ (България). Координатор за България е Open Space Foundation. Още можете да чуете от разговора с Пепа Пенева от фондацията.
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...