Днес приключи проектът „Европейското културно наследство на сцената“, реализиран във Велики Преслав. Той се финансира от програма „Creative Europe” на Европейския съюз, Национален фонд Култура, с подкрепата и домакинството на Община Велики Преслав, Археологически музей Велики Преслав и Фондация „Опън Спейс“.
В рамките на 4 дни изложби, инсталации и пърформанси на артисти от различни страни проблематизираха войните, трагедиите, траура и травматичните събития в историята на региона. Всички събития бяха ситуирани в полуразрушен бивш хотел от соц. ерата. Преди това резиденции имаше в Македония и Сърбия. Целта бе да се провокира общата европейска идентичност.
В проекта се включиха артисти от различни изкуства от 4 балкански страни, както и ученици от Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн във Варна, Професионалната гимназия по приложни изкуства в Смолян и от Национално училище по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“ в Казанлък. Децата опитаха според силите си да интерпретират темата за траура, която е обща за целия проект, чрез работа по дрехите за траур.
В проекта „Европейско културно наследство на сцената“ участваха и утвърдените млади автори Мартина Лапика и Иванка Любомирова Ставрева от България, Depy Antoniou и Aristaios Tsousis от Гърция, Ljubica Meshkova – Solak и Kiril Konstantin от Македония, Snezana Petkovic и Bojan Josic от Сърбия, Stratis Vogiatzis и Yorgos Samantas, и фотографите Стоян Николов от Шумен и Иван Григоров. Ето какво споделиха част от тях пред микрофона на Радио Шумен.
Най-продаваният писател в последните 10 години у нас ще гостува в Шумен днес. Мария Лалева, автор на най-четените романи, ще представи последната си книга „Пътища от огън“. Това не е роман за войната, а преди всичко за любовта, за приятелството, за разделителните линии, казва тя. Към издаването на романа Мария Лалева пристъпва с малко..
С премиера на обичаната опера „Травиата“ русенската опера ще отбележи 75-ата годишнина от обявяването й за държавен оперен театър. Спектакълът ще се играе в голямата зала на Доходното здание, като завесата ще се вдигне в 19:00 часа. В ролята на Виолета Валери публиката ще види Даниела Караиванова, а на Алфред Жермон – Борис Луков. На..
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена днес - 27 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Изложбата е подготвена от..
70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“. Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата..
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...