Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сказание за Кольо Фичето и Нотр Дам

Снимка: Shutterstock

Игуменът на Преображенския манастир край Велико Търново архимандрит Георги разказва пред арх. Николай Тулешков как майстор Колю Фичето спасява от разрушение катедралата "Света Богородица” в Париж – гордостта на цяла Франция.

„Било е по времето, когато майстор Колю Фичето градял моста над река Янтра при град Бяла, сиреч около 1866 година. Тогава се разбрало, че известната катедрала в Париж била заплашена от корозия. Забелязали, че тя започнала да се руши и дори една от стените й започнала да се пропуква. Мнозина видни архитекти се опитвали да спрат процеса на разрушението-без никакъв успех. Опасността ставала все по-сериозна.

Научава за тази беда и управителят на Русенската област Митхад паша. Като френски възпитаник валията поддържал близки връзки с френското правителство. Обърнали се към него за помощ да им изпрати някой опитен архитект, който може да помогне.

Митхад паша решил да изпрати в Париж майстор Колю Фичето – вече се бил убедил лично в неговите необикновени умения. Последният заминал без никакво бавене за френската столица. Когато Фичето пристигнал на парижката гара, държавните посрещачи не могли да го разпознаят в навалицата. Те не предполагали, че този скромно облечен човек е прочутият български строител. Чак когато гарата опустяла съвсем и Фичето останал на нея сам, те разбрали кой всъщност е дошъл.

Фичето настоял веднага да го заведат при катедралата, за да разгледа пукнатината в стените й. Почнал своите проучвания. Не след дълго време той открил дълбока подпочвена вода, която предизвиквала корозията. Извел водата навън, каптирал я и дори изградил една малка чешмичка, от която тя да се изтича на площада. Разрушението било преодоляно, стената била възстановена.

Французите изпитали огромна благодарност към опитния български архитект и много настоявали той да остане в Париж. Нямало как да го склонят за това – чакали го на строежа на Беленския мост, заради който той бил заложил главата си пред Митхад паша. Огледал отново внимателно катедралата и след като се убедил, че опасността е отминала, поел обратно за родината си.

За спомен Фичето оставил до катедралата малката чешмичка. Някои твърдят, че от нея и до днес струи вода. Ала колцина от стотиците българи, които пребивават понатоящем във френската столица, са отишли лично да проверят това…


Автор на материала е Ники Карагьозов. Публикуван е на сайта "Дестинация Дряново". 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефани Лечева призова за разум и търпение

Зам.-министърът на културата Илко Ганев представи днес новия директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Стефани Лечева. Актрисата пое поста като временно изпълняваща длъжността, след като предишният ръководител Левон Манукян беше уволнен и в момента е с повдигнато обвинение за източване на средства от Министерството на..

публикувано на 15.10.24 в 15:20

Луксът в миналото

Музеят на градското всекидневие в Русе, известен като Къщата на Калиопа, представя новата си изложба, отредена на лукса. В нея са показани предмети, които илюстрират представата на българското общество за лукс в края на XIX и началото на XX век. Повечето от изделията са направени от най-различни сплави, които се наричат немско сребро или днес..

публикувано на 15.10.24 в 14:50

Подаръците за Тодор Живков

Подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на държавни глави у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков са подредени в изложба, която от днес гостува във Велики Преслав. В Археологическия музей ще може да се видят 80 предмета. Сред тях са писалка от папа Йоан Павел Втори, статуетки на божества от Африка, както..

публикувано на 14.10.24 в 14:40

Стефани Лечева оглави театъра в Разград

Актрисата Стефани Лечева е назначена за временно изпълняваща длъжността директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. Тя потвърди информацията пред Радио Шумен и заяви, че веднага е започнала работа за решаване проблемите на културния институт.  Стефани Лечева е завършила НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, специалност „Актьорско..

публикувано на 14.10.24 в 13:10

„Златното око“ отново в Попово

Няма да е пресилено, ако се каже, че новата вълна на българското кино след 50-те и 60-те години на ХХ век е белязана от няколко имена и едно от тях е на оператора Димо Коларов. Благодарение усилията на общината, на Националния филмов център и Съюза на филмовите дейци в неговото родно Попово, на две години се прави конкурсът „Златното око“, който..

публикувано на 14.10.24 в 09:33

Хилда Казасян в Североизтока

Предстои премиера на проекта  ,,Да обичаш Гершуин". Той съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време. И звездният екип - Хилда Казаасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров,..

публикувано на 11.10.24 в 08:45
Драматичен театър Разград

Натюрморт със затлъстял племенник

Със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“ русенският театър „Сава Огнянов“ ще гостува на разградска сцена. Комедията ще бъде представена в Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, информира БТА.  Комедията поставя темата за прекалената и невъзможната любов. Режисьор на постановката е директорът на русенския..

публикувано на 09.10.24 в 09:53