Книга, посветена на музиканта Милчо Левиев, е издадена от печат. Премиерата ѝ е в София на 2 май.
Автор на изданието „Милчо Левиев. Артистът не е самотен остров“ е Владимир Гаджев. Той е музикален критик, писател и лектор в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, София. Автор е на книгите „Илюстрована енциклопедия на музикалните инструменти по света“, „A Love Supreme/Веселин Николов и неговите „Бели, зелени и червени“, „Now's the Time/Джазът в България и българите в джаза“, „Когато Западът среща Изтока/От фолк към етноджаз и уърлд мюзик“, „Преследващият звуци“, „Щрихи към портрета на Никола Гюзелев“. През 2018 г. във Великобритания излезе сборникът „The History of European Jazz/The Music, Musicians and Audience in Context“, в който разделът за България е написан от Владимир Гаджев.
Уводът в книгата „Милчо Левиев. Артистът не е самотен остров“ е от професор Пламен Джуров. Маестро Джуров е дирижирал оркестри у нас и в Русия, Германия, Мексико, Куба, Алжир, Северна Македония. Диригент е на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Председател на Фондациите „Международен конкурс за млади оперни певци Борис Христов“ и Международен фестивал „Софийски музикални седмици“. От 2012 г. е почетен гражданин на София. В Световния ден на джаза, който отбелязваме днес, професор Джуров прие да коментира за радио Шумен изданието, посветено на големия български джазов музикант Милчо Левиев.
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..
Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови. Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..
Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч. в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..
Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..
При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..
Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..
Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...