Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Одобриха списъците за помощи

Снимка: Областна администрация - Разград

Списъците с имената на стопаните в област Разград, които са заклали своите прасета, отглеждани от типа „заден двор“, бяха одобрени на заседание на Областната епизоотична комисия днес. По решение на Министерството на земеделието, храните и горите те ще получат подпомагане на извършената след клането дезинфекция.

Комисията взе решение подпомагането за дезинфекция да се отнася не само за жителите на населени места в 20-километровата санитарна зона, а за цялата Разградска област, тъй като тя граничи и с огнища на африканска чума по свинете от съседни административни области.

В Разградска област заявления за този тип подпомагане за дезинфекция с поемане на ангажимент да не се отглеждат прасета в двора в срок от 12 месеца са подали 319 стопани. Те са в Завет – 23, Цар Калоян – 31, Кубрат – 64, Разград – 75, Исперих – 40, Лозница – 41, Самуил – 45.

Списъците по населени места да бъдат обявени в кметствата реши още комисията. Подпомагането от 300 лева ще бъде изплатено след 1 септември, като представители на Областната дирекция по безопасност на храните ще посетят населените места, където живеят стопани, които не са представили банкови сметки, останалите ще ги получат по банков път.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Училище, здравей!

Изложба „Училище, здравей!“ в Разград представя учебници по различни предмети, помагала и учебни тетрадки от 60-те години на миналия век до 2000 година. Експозицията дава възможност да се проследи как се променя видът и съдържанието на изучаваните предмети през годините. Тя е подредена в централното фоайе на Регионалната библиотека „Проф. Боян..

публикувано на 12.09.24 в 14:06

Иззеха незаконно оръжие

44-годишен мъж от Разград е задържан за притежание на незаконно оръжие. Това съобщават от разградската полиция. Първоначално сигналът е бил за домашно насилие. Полицаите са започнали незабавно оперативно-издирвателни действия. В имот във вилна зона „Малкия хълм“, собственост на криминално проявения и осъждан мъж, в камара от пясък е открито..

публикувано на 12.09.24 в 10:56

Тетрадки за стара хартия

Близо 200 кг хартия за рециклиране предадоха децата на Разград в акцията „От забравени страници към нови възможности“. Тя бе организирана от Регионалния исторически музей.  Предложението към децата и техните родители бе в навечерието на новата учебна година да разчистят ученическите бюра от ненужните им от предходни учебни години тетрадки, както..

публикувано на 11.09.24 в 13:19

Кражба на лекарства и пари

Найлонов плик с лекарства и 200 лева били отнети от 72-годишен разградчанин. Инцидентът станал на 10 септември около 7:30 часа. Това съобщават от разградската полиция. Потърпевшият съобщил за случилото, като лично отишъл в полицейското управление в Разград. Предприети са незабавни оперативно-издирвателни действия. Установено е, че извършител..

публикувано на 11.09.24 в 10:58

Хайде на панаир!

31-вото издание на традиционния Есенен панаир в Разград започва днес и продължава до 17 септември Той ще се проведе в градския парк. Кметът на община Разград Добрин Добрев увери, че тази година той ще е още по-разнообразен.  По алеите на парка ще бъдат подредени щандове на 65 фирми. Най-много са тези от Разград, но ще има и търговци от над 17..

публикувано на 11.09.24 в 08:27

Деца на пътя

За седмица на детска пътна безопасност е обявен периодът от 16 до 22 септември, а 18 септември - за Ден без загинали на пътя, съобщават от Областната дирекция на МВР Разград.  Данните за пътнотранспортния травматизъм в периода 1 юни – 30 август 2024 година сочат, че на територията на Разградска област са станали 9 произшествия с деца, при които 3..

публикувано на 10.09.24 в 15:24

Разкопки в Сборяново

Започнаха археологическите проучвания на ранносредновековното селище в местността Петрова нива в Археологическия резерват „Сборяново“. Разкопките се провеждат за 16-та поредна година. Финансирането е осигурено от Министерството на културата, Историческия музей в Исперих и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.  Ръководител на проучванията е..

публикувано на 10.09.24 в 15:01