In memoriam
Българският пианист, композитор и диригент Кирил Ламбов остави своята ярка творческа следа в културния живот на Шумен. Многократно е бил гост-диригент, а в периода септември 2012 - септември 2014 е бил щатен диригент на Държавен оркестър - Шумен.
Поклонението ще се състои на 20.10.2019 г., неделя, от 11.00 часа в Църквата „Света Неделя“ в София.
Кирил Ламбов е роден през 1955 г. в Лясковец в семейство на потомствени музиканти. Баща му Минко Ламбов е изявен български акордеонист, а дядо му – клариинетист. Завършва Музикалната академия в София през 1980 със специалност пиано в класа на проф. Дора Лазарова и композиция в класа на проф. Александър Танев. От 1980 до 1983 преподава пиано във СМУ „Христина Морфова“, Стара Загора. По-късно завършва дирижиране при проф. Емил Янев, а след това специализира при маестро Георги Димитров. През 1982 е поканен от Иван Кутиков за съвместна работа в група „Авангард“, започва да преподава и в читалище „Славянска беседа“. Участва в джаз-формацията на Райчо Иванов, като солист – пианист. Работи в Министерство на културата на Република България, като главен експерт в Центъра за музика и танц. През 2006 започва работа като диригент в ОФД – Пловдив. Реализирал е множество записи в БНТ и БНР. Първите му опити да композира датират още от ученическа възраст. Има множество дипломи и награди от престижни фестивали, за композиция, аранжименти и изпълнения.
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..