Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феноменът Плиска и археологията

Международна археологическа конференция ще бъде открита на 29 октомври в Плиска. Над 35 научни специалисти от различни страни ще се включат в нея. Форумът ще бъде открит в 11 часа от проф. Станислав Станилов, един от дългогодишните изследователи на първата българска столица и от доц. Христо Попов – директор на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Темата на конференцията е "Феноменът Плиска и археологията на ранното средновековие в Централна и Югоизточна Европа, 120 години след разкопките на Успенски и Шкорпил".

С какви доклади участват учените, какво още остава непроучено в Плиска от археолозите, как с конвенционални и неконвенционални методи може да се разшири познанието ни за първата българско столица, какво още може да се желае по линия на социализацията на историческото наследство, коментира за Радио Шумен главен асистент д-р Андрей Аладжов от БАН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творецът Марин Калинов

Книги на Марин Калинов и фотографии, запазили спомени от участието му в живота на НЧ „Напредък-1869“- Шумен са подредени в залата на читалището.  Експозицията е под наслов „Творецът Марин Калинов“ и ни кара да си спомним и да се замислим.  И да почувстваме през словото неговата енергия и чувствителност.  Експозицията се открива точно в деня..

публикувано на 21.08.24 в 16:40

Абагар с нов албум

От поредното си удивително турне се върна вокалният квартет „Абагар“. Младите жени този път показаха друга страна на своя талант, като изпълняват църковно-славянски песнопения. Десислава Петрова, Стефка Будакова, София Генова-Митева, Христина Вълчанова – солистки в квартета и диригентът Момчил Генов получават неочаквана покана и поемат към поредното..

публикувано на 19.08.24 в 09:30

Художници рисуват Дунав

За 28-ми път красивото крайбрежие на силистренското село Ветрен ще събере художници за Националния пленер по изобразително изкуство „Човек и природа“.  Организаторите от община Силистра и Дружеството на художниците без особени затруднения избират деветимата участници в артистичния форум. Част от художниците вече са били част от пленера в предишни..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Читалище "Напредък" - на 155 години

Шуменското читалище „Напредък“ празнува днес 155 години от създаването си. To съществува от 15 август 1869г. Негов пръв председател е  Илия Рашков Блъсков- учител, писател и общественик.  По този повод в читалището е подредена експозиция с архивни снимки, материали, документи. През есента предстоят още събития, посветени на 155-тата годишнина от..

публикувано на 15.08.24 в 12:47
Желазната църква в Цариград - катедрален храм на Българската екзархия до 1913 година

Българите в османския елит

Какво е представлява титлата „капуджибаши“ и защо българите също са успели да получат това престижно признание от Османската империя и така да станат част от нейния елит. На тези въпроси отговаря изследване на доц. Николай Тодоров, директор на Регионалния исторически музей в Силистра. Проучването му е част от сборника с научни публикации, озаглавен..

публикувано на 14.08.24 в 12:48

Акварел, моливи и ... пръсти

С изложба от 55 картини шуменската художничка Милена Маркова-Топалова отбелязва своя 55-ти рожден ден.  Експозицията включва платна, рисувани с маслени бои, акварел и моливи, като освен с четки, художничката рисува с пръсти и длани.  Защо Милена Маркова озаглави своята изложба „Без ограничения“ и можем ли да говорим за граници в изкуството?..

публикувано на 13.08.24 в 15:41

Самодивата като жив образ

Книгата на д-р Стефана Йорова „Самодивата в българския фолклор“ излезе от печат. Изданието е плод на дългогодишните научни търсения на автора в сферата на словесния фолклор, вярванията и митичните образи. „Самодивата в българския фолклор“ на д-р Стефана Йорова е първото цялостно монографично изследване по темата. Книгата разглежда самодивата..

публикувано на 13.08.24 в 12:38