10 ноември за хората, които сега са на 40, 50 години или повече, е важна преломна дата, която разделя живота им на 2 съвършено различни части. Първата е доминирана от идеология, колективизъм и всесилна държава, втората е деидеологизирана, демократизираща се, далеч по-индивидуализирана и индивидуализираща. Преминаването от планова към пазарна икономика и ценностното полагане на свободата на мястото на сигурността бележат прехода в неговите политически, икономически, културни нива и аспекти. Според част от анализаторите периодът на прехода започва на 10 ноември, с падането на Тодор Живков от власт и завършва с приемането на България за пълноправен член на Европейския съюз. Според други - преходът е процес и е трудно да бъде назована конкретна дата за начало или негов край.
"За младите, родени след 2000 г., 10 ноември не е свързан с емоционален спомен, не е от чак такова значение и често не буди интерес". Те нямат интерес и към темата за социализма, който предшества периода на прехода", коментира политологът доц. Стойчо Стойчев. Още по темата чуйте от разговора с родения в Шумен ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра „Политология“ на Софийския университет "Климент Охридски".
Още може да чуете от разговора с доц. Стойчо Стойчев.
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...
Коледна магия сътвориха учениците от Трето ОУ "Димитър Благоев" в спектакъла "Една различна Коледа". Концертът в Младежкия дом обедини традиции и съвременност, като показа многобройните таланти на възпитаниците на учебното заведение. Пред препълнената зала децата пяха, танцуваха, пресъздаваха обичаи и се забавляваха. Най-добрите получиха награди за..
Шуменските художници Радослав Ценов, Валерий Желязков и Володя Хубанов получиха парични награди за най-добре представяне в Зимния салон на творческите си организации. Отличията връчи кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Поощрения и грамоти взеха Валентин Кулев, Мариана Петкова и Надежда Русева. От няколко години авторите се оценяват от..
Премиера на пиесата „Снежен сън“ в Драматично-кукления театър в Силистра ще зарадва най-малките си зрители, съобщи за БТА директорът на културната институция Златина Станева. „Снежен сън“ е пиеса, в която се разказва как джуджетата на дядо Коледа подготвят подаръците в Лапландия. Там също има трескава подготовка за празника. "Посланието, което..
Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в Шумен днес. Ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното..
Художници от област Търговище подреждат творби в традиционна коледна изложба. Официалното откриване ще бъде днес в Художествената галерия „Никола Маринов“. Това съобщи за БТА директорът на културната институция Пламен Проданов. Близо 30 творци вече са подбрали свои работи от последната година и са ги предали в галерията. Традиционната коледна..
С традиционния Зимен салон художниците в Шумен слагат край на творческите си изяви през годината. Изложбата на над 30 автори ще бъде открита тази вечер от 18:00 часа на първия етаж на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. До творбите на утвърдените имена на професорите Димитър Балкански, Благомир Папазов и Спартак Паскалевски,..