Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спука ли се лилавият балон?

Снимка: Радио Шумен

През последните години доста силно замириса на лавандула в България. Площите с лилавия цвят се увеличаваха непрекъснато и страната ни се утвърди като лидер в производството на лавандулово масло в света, като измести Франция от челното място.

Миналата година по време на кампанията по прибиране на етерично-маслената билка цената на килограм от ароматната течност достигна до 220 – 230 лева. Експерти предупреждаваха, че необичайно високата цена крие рискове. Ето, че днес стопани от региона се жалват, че не могат да реализират продукцията си,  в същото време площите с тази култура продължават да се увеличават. В област Добрич, където се отглеждат най-много етерично-маслени култури, площите с лавандула вече надхвърлят 80 хиляди декара.

Как може да се реши проблемът с пазара на лавандулово масло? Отговора потърси Айше Лятиф от председателя на новоучредената Асоциация на производителите на етерични масла Петър Христов.

Председателят на Асоциация на производителите на етерични масла Петър Христов съветва стопаните да сеят и произвеждат това, което се изкупува и се търси на пазара. От думите му става ясно, че досега всичко се е случвало „на сляпо” и производителите не са се съобразявали с тенденциите на пазарите за това какви сортове се търсят там и какви са интересите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади атлети в надпревара

Традиционният лекоатлетически крос „Златна есен“ се проведе днес в Градската градина в Шумен.  Събитието беше открито в 9:30 часа, а след това бе даден и стартът на бягането. Децата бяха разделени на момчета и момичета и по възраст. При много голям интерес с представители от 11 училища в Шумен започна състезанието.  Лекоатлетическата надпревара е..

публикувано на 03.10.24 в 14:07

Образцов блок в Шумен

Ако днес имаше табелки „Образцов дом“, един 14-етажен блок в Шумен безапелационно щеше да печели такава всеки месец. Нищо, че го обитават близо 300 души, колкото живеят в две села. В блока на ул. „Цар Освободител“ 12 в Шумен срещу Кооперативния пазар цари ред, чистота, а пред него - красота и естетика. От месец в градинките сред цветята са..

публикувано на 02.10.24 в 09:59

Възрастни дами в ритъма на танца

Грандиозно изживяване, изпълнено със спорт, танци и много разнообразни и забавни работилници – така Зоя Димитрова от спортен клуб „Мадарски конник“ в Шумен описа участието на женския мажоретен състав във Фестивала по гимнастика за хора над 50 години .   В него участваха повече от 1400 участници от 19 държави, а събитието се проведе за първи път в..

публикувано на 01.10.24 в 14:01

Климатици сменят печки догодина

Проектът за замяна на печките на дърва и въглища с климатици в община Шумен се бави.  „Причината са процедурите по обществените поръчки, които са около 11. Предстои фирмата изпълнител на проекта за чист въздух да открие офис в Шумен и приемни в селата от общината за прием на заявления. Очаква се и да бъде избрана и организатор на мащабната..

публикувано на 01.10.24 в 13:11

Школите отварят врати

С две нови дейности ще открие новата учебна година Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс "Анастас Стоянов" в Шумен. Децата и младежите вече ще имат възможност да развиват своите умения в шахмата и модерния балет.   220 ще бъдат школите и кръжоците, в които ще се занимават 1900 деца от 5 до 19 години в извънучилищна..

публикувано на 01.10.24 в 08:34

Вдъхновението проф. Момчилова

Вдъхновяващ пример и модел за подражание – това със сигурност може да се каже за проф. Антоанета Момчилова от Русенския университет.  Преди по-малко от месец тя премина успешно по трасето на ултрамаратона „Дунав Ултра: Следващото ниво“, като измина 740 километра само за пет дни, при това с планински велосипед. Това беше нейното трето поредно участие..

публикувано на 30.09.24 в 08:56

Сестра Мери Грейс от Танзания

Тя е на 27 години и е от Танзания. Казва се Мери Грейс. Сестра Мери Грейс е една от 7-те монахини в Бенидиктинския католическия манастир в село Царев Брод. Другите шест са от Германия, Корея, Филипините и България. На 18 години Грейс се посвещава на Бог и става монахиня, дори твърди, че това и е било мечта. Вече една година живее в..

публикувано на 27.09.24 в 17:10