Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

COVID-19 ще изяде доходите, е най-големият страх на хората

От 13 март България е в извънредно положение, което трябваше да приключи на 13 април, но както вече знаете, Правителството предлага то да продължи до 13 май. Безспорно, поставени в такива условия, хората реагират различно, имат и различни нагласи към ситуацията, мерките, забраните. Центърът за обществени и политически изследвания "Галъп интернешънъл" направи вече два сондажа на мненията на българите  за извънредното положение и коронавируса. Като цяло българите приемат и подкрепят извънредното положение – това е първият, извод, който се набива на очи и от двете допитвания – първото направено между 20 и 23 март и второто – проведено на 30 и 31 март. 850 души са анкетираните. Две трети от българите продължават да смятат, че мерките които властта взема срещу разпространението на коронавируса, са достатъчни. Леко нараства, спрямо предходната седмица, делът на тези, които смятат мерките за прекалени - сега те са 20% и слабо намалява делът на считащите, че мерките са недостатъчни - 12%. Самите мерки са „неприятни, но поносими“ за 82% от българските граждани. Други 15% казват, че те са „вече непоносими“. Но ситуацията с коронавируса у нас е динамична, дали така диманично се променят и нагласите на хората – чуйте от разговора на Людмила Борисова с Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Квартет "Абагар" навърши пълнолетие

На 4 ноември квартет "Абагар" отбелязва 18 години от създаването си. Фолклорната формация започва своя творчески път в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където ги събира преподавателят и диригенг Сашка Ченкова. До момента те са участвали в множество български и международни проекти. Концертирали са в почти..

публикувано на 04.11.24 в 13:42

Скринингови прегледи за мъже

В месеца, посветен на мъжкото здраве Мовембър се включват за десета поредна година лечебни заведения „Медика“- Русе. Профилактичните кампании са насочени към физическото и менталното здраве на мъжете, поясни началникът на отделението по урология д-р Румен Котов. Скринингови урологични прегледи за мъже над 45 години и промоционални пакети..

публикувано на 04.11.24 в 12:01

Вкусен празник в Градище

Шуменското село Градище за осми път събира ценителите на гюзлемето. Поканата е за неделния ден от 11 часа. Местни майсторки на гюзлемите – точени, печени и после опържени банички със сирене, ще покажат всичките си тънкости как ги правят пред публиката. Ще може да гледате и да опитате. Ще може и да се повеселите, защото на сцената пред..

публикувано на 03.11.24 в 05:25

Зелеви сармички и юрдеча чорба

Миналата неделя, докато едни правеха избори, други сготвиха вкусни домашни гозби за стотици софиянци. Точно пред НДК се проведе Занаятчийски базар, на който майстори готвачи бяха наши добри познайници – семейство Михаил и Калина Михайлови от тутраканското село Шуменци. Те гостуваха на събитието по покана на "Фестивалите на България". Менюто,..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Шумен почете будителите

С общоградско тържество пред паметника на възрожденския дарител и общественик Нанчо Попович днес в Шумен беше отбелязан 1 ноември – Ден на народните будители. Граждани, читалищни и просветни дейци, ученици, представители на държавната и на местната власт изразиха своята признателност към делото на просветителите, книжовниците, революционерите и..

публикувано на 01.11.24 в 13:20

Кои са вашите будители?

Българското минало изобилства от просветители, духовници, книжовници, общественици и борци за свобода. Слава Богу, историята ни е съхранила имената на тези живели, работили и загубили живота си не за лични материални блага, а в името на родината. Светли имена и личности, чийто пример дори и в най-трудните и безперспективни времена ни е вдъхвал..

публикувано на 01.11.24 в 12:32
Снимката е илюстративна

Черен път и пушилка

Черен път и засилен трафик по него тормозят жители на шуменското село Илия Блъсково. Камионите вдигат пушилка, тъй като каменната фракция вече е станала на прах. Зиме и лете по черния път преминават десетки камиони и   около тях се вихри пушилка. Макар и да се движат с ниска скорост, пушекът се вдига на високо, а кълбата от бял прах се стелят..

публикувано на 01.11.24 в 08:37