Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За възродителния процес с болка

Снимка: Личен архив

Покрай българския преход, битката ни за физическо оцеляване и актуалната коронавирусна криза често забравяме за онези събития от най-новата ни история, които с право могат да се определят като срамни за иначе толерантните българи.

В звуковия файл може да чуете един разказ, който се оказа, че липсва във фонда на Радио Шумен и може би сега е времето с днешна дата да попълним тази празнина, да поправим тази човешка несправедливост. Защото малките разкази за миналото ни правят големия сюжет на Историята, от която можем само да се поучим.

Бившият учител от село Голямо Градище – Мехмед Ферзуев говори от първо лице за възродителния процес и голямата екскурзия през 80-те години на миналия век. Г-н Ферзуев, както го знаят неговите ученици, е бил начален учител от 1960 г. до 2002 г. Завършва педагогическото училище в Шумен, тогава Коларовград. След това преподава в Медовина, Кралево и Омуртаг, а от 1964 година постъпва като начален учител в село Голямо Градище и остава там до пенсионирането си. Българското име на Мехмед Ферзуев е било Милен Юриев. Дъщеря му обаче си остава Нели и след възможността да направи промяната.

Майските събития от 1989 г. отразяват съпротивата на турците у нас срещу възродителния процес. На 10 май Народното събрание дава право на гражданите на постоянен задграничен паспорт. Този закон трябва да влезе в сила от 1 септември, но заради бунтовете и откритите протести сред турската общност става актуален в началото на юни. От живковата номенклатура признават, че промените са направени целенасочено, за да се проведе тайният проект „Голямата екскурзия”.

Детайли по темата чуйте в двете части от интервюто на Бесте Сабри с Мехмед Ферзуев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

200 килограма добро

13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти,  от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..

публикувано на 21.02.25 в 15:25

Топли чакални с работно време

В сградата на всяка  железопътна  гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час.  Мярката е..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Дървета срещу фотоволтаици

Община Разград е дала съгласие върху  терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05