Впечатляваща колекция от кантари може да се види в отвореното фондохранилище на третия етаж на Екомузея с аквариум, съобщават от Русенския исторически музей.
Представени са експонати от края на 19-и до първото десетилетие на 21-и век. Сбирката се състои от 58 теглилки и 16 комплекта тежести, които са идентифицирани като културни ценности от специалистите на музея. Това са различни видове търговски кантари; медицински везни; уреди за претегляне на бебета, яйца, пликове в пощенските станции, зърно, за бижута, за учебните часове в училище, за употреба в домакинството, тип „паланци“. Многообразието от измервателни уреди е представено от една от най-старите теглилки, произведена в Пловдив от фабриката на Георги К. Лазов, получила медал на Първото българско земеделско-промишлено изложение през 1892 г. Уредът се използва за прецизно определяне на насипни стоки. Друг един „пазарски“ кантар с два таса е произведен в Люблин и е служил в полската армия и в двете световни войни.
Колекцията от теглилки и тежести е важна част от овеществяването на процесите на модерността, които настъпват у нас през 19 век. Още управителят на Дунавския вилает Мидхат паша въвежда единни стандарти в областта – мерки и теглилки, с които работят всички, с което улеснява търговията. През 1880 г. в Източна Румелия е приет Закон за мерките и теглилките, според който единицата за тегло е килограмът.
Княжество България приема килограма от 1888 г. Законът за мерките и теглилките определя, че за «единица мяра на тежестта се взима грамът или тежестта в безвъздушно пространство на един кубически сантиметър преварена (дестилирана) вода на температура 4 градуса от стоградусния (Целзиусовия) термометър».
Всички теглилки са обработени научно от музейните специалисти във времето на COVID19, когато музеите затвориха врати за посетители.
Авторитетното американско издание Words without Borders нарича Йорданка Белева „един от най-интересните гласове в съвременната българска литература“, а друг литературен сайт electricliterature.com определя книгата ѝ с кратки разкази „Кед е р“ като „едни от най-красивите, сърцераздирателни и почти магически страници, излезли от България през..
90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ . 40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в специална ретроспективна изложба. Няколко фотодокументални пана допълват експозицията. За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..
309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..
От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул. Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова: "Самите тържества ще се..
Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“. Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..
Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков. Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков. За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..