Тази седмица депутатите гласуваха на второ четене промени в Изборния кодекс. В деловодството на парламента е постъпил указ с вето на президента Румен Радев върху измененията, заяви още вчера зам.-председателят на Народното събрание Валери Симеонов.
Депутатите вчера решиха на следващите избори гласуването в секции с над 300 избиратели да бъде машинно или с хартиени бюлетини. Народните представители възложиха на Централната избирателна комисия да осигури машините за гласуване чрез закупуване или наемане на устройствата. Не бе подкрепено предложението 200 от депутатите във Велико народно събрание да бъдат избирани мажоритарно.
„Имаше предложение да се гласува по смесена система при избори на Велико народно събрание. Това не се прие. И сега ще се гласува за Велико народно събрание по общия ред. Аз не съм привърженик на мажоритарното гласуване, защото то силно изкривява вота“, коментира проф. Михаил Константинов гласуваните вчера на второ четене от парламента промени в изборния кодекс.
Бившият заместник-председател на Централната избирателна комисия заяви: „Рано или късно аз съм убеден, че гласуване по интернет ще има. В Европа онлайн гласуват сега само в Естония и в три кантона в Швейцария. Друг вид дистанционно гласуване, което трябва да бъде обсъдено, особено в условия на пандемия, е гласуване по пощата. Много скандинавски държави и много американски щати гласуват по пощата“, коментира проф. Константинов.
Преподавателят в Нов български университет и експерт по изборен процес Даниел Стефанов коментира за Радио Шумен какво се променя в изборния процес и какво остава константно, предпоставка ли е за намаляване на невалидните бюлетини включването на машинно гласуване, дали депутатите лесно ще отхвърлят президентското вето.
Още чуйте от разговорите с Даниел Стефанов и проф. Михаил Константинов.
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..
Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..