Марк Маркарян е име емблема за Шумен и не само. Повече от век след раждането му едва ли има негов съгражданин, който да не е чувал за забележителния фотограф-художник. Днес се навършват 110 години от рождението на личността, запечатала по великолепен начин историята на града и красотите на България.
Фотографията за фамилията Маркарян е повече от занимание и работа. Тя е смисъл, състезание със себе си, предизвикателство, изкуство и най-вече отдаденост за цял живот.
Марк Маркарян е син на Врам, бежанец от Турция, който през 1929 г. е провъзгласен от Варненско-търговската камара за майстор в занаята-фотографство. Другият му си Арам е първият фотограф в Шумен и региона, който започва да прави снимки върху порцеланови подложки. Истински популярният светлописец във фамилията обаче е Марк Маркарян, който получава уменията си в Мюнхен, където завършва Баварското фотографско училище. От 1933 г. започва работа в Шумен, където остава до края на живота си. През това време е инструктор по художествена фотография за цяла северна България. По-рано с друго известен шуменец, Ростислав Бакалов, основават първата любителска филмова студиа „Росмарк-филм“. Марк Маркарян е създател и директор на Държавната фотография в Шумен, над 20 години е и част от екипа на Регионалния исторически музей. Във фондовете му днес се пази колекция от негативи, съдържаща цялото богатство на фотографа.
В прикачения файл може да чуете интервюто на Миглена Стефанова със Силвия Маркарян-дъщеря на Марк Маркарян, която днес живее в Калифорния.
Само на 10 години, Ани Ниазиева от Шумен спечели две награди Гранд при за около седмица. Между 8 и 13 юли в живописното португалско градче Гувейра, се проведе 10-тото юбилейно издание на международния музикален конкурс INTERNATIONAL SONG FESTIVAL OF SERRA DA ESTRELA. В престижния форум талантът си доказаха три деца - Никол Панайотова (8г) и Дариа..
Да се харесаш, да си различен, да направиш добро впечатление. Това са трите пункта, на които се основава личният ни стил. Без съмнение, поговорката „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ е с собена актуалност днес, знаейки ефекта на първото впечатление при срещи с непознати, постъпване на работа, важни разговори, лични контакти и т.н..
"Левски е в нас, безкраен като времето, превърнал се в мяра, еталон. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват до днес“. Тези думи прозвучаха в Шумен на честването по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред паметника му в центъра на Шумен венци и цветя поднесоха граждани, представители на..
Предстои ви среща с малчугани от 3 до 6-годишна възраст от Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. В сезона на летните отпуски си говорим с тях за отпуск и ваканция. Научаваме какво правят родителите им, когато почиват и как се забавляват заедно с тях по време на почивките си. Предлагаме ви няколко забавни и полезни минутки с малките. Чуйте репортажа..
По време на жегите през лятото, освен хората, страдат и животните. Този път ще погледнем към животните, които живеят в зоопарковете. И тъй като от година в шуменския зоопарк има повече обитатели от обикновено, наш екип беше там, за да види как се справят те в часовете с най-високи температури през горещите дни. Чуйте репортаж на Жулиета..
„Управляващите дадоха исторически шанс на ПП-ДБ да си сменят наратива от изток-запад, свързан с еврото, на наратива статукво-промяна“ , каза политологът от агенция „Мяра“ Светлин Тачев. Според Тачев, ПП-ДБ бяха в патова ситуация, защото трябваше да критикуват правителството като опозиция, но от друга страна го подкрепяха във връзка с влизането в..
От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..