Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поезията като болка

Снимка: Личен архив

Поетът Ивайло Терзийски е име, което е особено познато и близко на силистренци и не само. Той е роден в Плевен, но от 4-годишната си възраст живее в дунавския град, откъдето си тръгва на 38, за да заживее в Лондон.

Преди английското приключение Ивайло Терзийски работи като журналист на свободна практика, бил е и главен специалист в отдел "Култура" на Община Силистра. Ръководил е няколко кръжока за литературно творчество и е редактор на антология и алманах, събрали 250 творби на 250 автори от Североизточна България.

До момента Ивайло е автор на 6 поетични книги - "Манастир за душата ми няма" - 1994; "Отмини ме, любов" - 1998; "Колкото-толкова" - 1999; "Жена Нависоко" - 2002; "Сълза под крило" - 2008 и "Сърце в ремонт" - 2018. Носител е на повече от 30 национални награди за поезия, а стиховете са му отпечатвани в най-авторитетните литературни издания " Пламък", "Везни", "Знаци" и други.

В Световния ден на поезията Миглена Стефанова разговаря с твореца, който все още търси съвършения стих.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изящни миниатюри в изложба

Двадесетото издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе през 2024 г., ще бъде отбелязано с поредица гостувания. Най-представителната част от колекцията му ще бъде подредена в художествени галерии в страната и в Румъния. В първите деветнадесет издания на конкурса са участвали..

публикувано на 04.07.24 в 08:34

Шумен познат и непознат

В двора на Сребровата къща този следобед беше открит Седмият пленер по фотография “Шумен познат и непознат”. Подзаглавието му е “Оттука започва България”, защото тук има много история, която заслужава да бъде снимана и за която е хубаво да се напомня чрез подобни събития. 

публикувано на 01.07.24 в 16:48

Статуетки на Адама за най-добрите

Завърши първото издание на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. Хората имат нужда от подобен празник на театъра. „Обръщането към пълнокръвния образ на Тодор Колев възпитава чрез комедията и чрез трагедията. Това е нашият Чаплин“ – каза днес пред журналисти Илия Виделинов, член на журито на фестивала.  Кои са наградените актьори и..

публикувано на 01.07.24 в 12:56

Момичетата от Савата

Концертът на Симфониета Шумен този четвъртък със сигурност може да бъде наречен концертът на момичетата от Савата. В него таланта и емоцията си ще покажат три възпитанички на Средното училище по изкуствата „Сава Доброплодни“. Солистка на музикалното събитие е Мила Белчева, която специално се връща от САЩ. В концерта се включват..

публикувано на 27.06.24 в 08:06

Магическият театър на Бюрхан Керим

Бюрхан Керим е тазгодишният победител в Националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Той заедно с Деян Ангелов и Михаил Цанков бяха тримата финалисти в състезанието, с което се почита големия ни режисьор, отишъл си от този свят едва на 47 години. Керим спечели със своята версия на откъс от „Арабската нощ“ на Роланд..

публикувано на 26.06.24 в 08:46

„Да, господин премиер“ за 120-ти път

Кръстьо Лафазанов, Мариан Бачев, Тони Минасян, Елица Костова, Константин Икономов и Николай Стоименов в спектакъла „Да, господин премиер“ са първите, които ще излязат на сцената на комедийния фестивал „Тодор „Колев“, който се открива днес в Шумен.  Режисьор е Борис Панкин. Спектакълът има своето битие в театъра „Адриана Будевска“ в Бургас, в..

публикувано на 25.06.24 в 17:27
Незабравимият Тодор Колев

Шумен става сцена

В продължение на седмица Шумен влиза във фестивалното вълнение на форума за спектакли на името на Тодор Колев, оставил незабравима следа в киното, театъра, телевизията, радиото и музиката. Днес се вдига завесата на Първия комедиен фестивал, носещ неговото име. В различни светове ще потопят зрителите 9-те спектакъла, включени в програмата. Освен..

публикувано на 25.06.24 в 08:10