Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поезията като болка

Снимка: Личен архив

Поетът Ивайло Терзийски е име, което е особено познато и близко на силистренци и не само. Той е роден в Плевен, но от 4-годишната си възраст живее в дунавския град, откъдето си тръгва на 38, за да заживее в Лондон.

Преди английското приключение Ивайло Терзийски работи като журналист на свободна практика, бил е и главен специалист в отдел "Култура" на Община Силистра. Ръководил е няколко кръжока за литературно творчество и е редактор на антология и алманах, събрали 250 творби на 250 автори от Североизточна България.

До момента Ивайло е автор на 6 поетични книги - "Манастир за душата ми няма" - 1994; "Отмини ме, любов" - 1998; "Колкото-толкова" - 1999; "Жена Нависоко" - 2002; "Сълза под крило" - 2008 и "Сърце в ремонт" - 2018. Носител е на повече от 30 национални награди за поезия, а стиховете са му отпечатвани в най-авторитетните литературни издания " Пламък", "Везни", "Знаци" и други.

В Световния ден на поезията Миглена Стефанова разговаря с твореца, който все още търси съвършения стих.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На оперета в Шумла

Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч.   в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..

публикувано на 04.11.24 в 14:49

"Малката рибка" плува към децата

Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Театрална премиера за юбилея

При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..

публикувано на 02.11.24 в 15:06

"Оратория" в Шумен

Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..

публикувано на 01.11.24 в 15:30

В памет на бележити шуменци

Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...

публикувано на 01.11.24 в 08:24
Тончо Жечев

Спомен за Тончо Жечев

Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..

публикувано на 31.10.24 в 08:38
Юндер Ремзи

Пътят към цветовете

Силното желание на Юндер Ремзи от Шумен да рисува се появява, когато е едва 6-годишен застава пред великолепната сграда на галерията в Силистра. Точно там, според разказа на майка му, тържествено заявява, че един ден ще стане художник. Сега 12-годишният вече артист събира смелост и картини да подреди първата си самостоятелна изложба във..

публикувано на 30.10.24 в 08:14