Студентка по медицина и кинезитерапевт са доброволци в болницата в Търговище. Ирена Мирчева и Стойчо Русев помагат на медиците в родния си град. Помощта си приемат като мисия за помощ в труден за здравната система момент.
Ирена Мирчева следва пети курс медицина. Става доброволец в болницата в родния си град Търговище, след като обучението ѝ преминава онлайн. Вместо да стои пред компютъра, решава да се включи в битката срещу COVID-19, още повече, че си е мислила за тази стъпка още при първата COVID вълна.
„Колкото и да е полезно онлайн обучението, практиката, която загубваме в момента, си оказва влияние. Вероятно след години ще има своя негативен ефект върху нашата кариера. Това е и другата причина да ме подтикне да се включа. Виждам, че системата изнемогва, виждам, че моите колеги правят всичко възможно“, казва Ирена Мирчева.
Стойчо Русев става доброволец, защото болницата има крещяща необходимост от хора. Казва, че без страх и колебание взел решението.
„Като им кажех, че съм доброволец, приемаха добре, че има млади хора, които искат да са доброволци. Всяка сутрин се влиза в стаите на болните и се започва да се дезинфекцира. Ако имат нужда хората от помощ, храна им раздаваме, зареждаме лекарства“, казва Стойчо Русев.
Работата, която им е поверена, отговаря на знанията и уменията им. Те се стремят да бъдат максимално полезни на медиците и на пациентите.
„Включвам се редом със сестрите, когато правим манипулации, антибиотици, инжекции, системи, описване на история на заболяването. Пък и неща, които не съм правила. С желание и нужното обучение всичко може да се постигне“, допълва Ирена.
"Това, което виждам от първо лице, е физическото натоварване. Понякога се карат 24 часа смени, понякога по-малко. В момента сме 5 човека, може да сме 6-7 и работата за всеки ще бъде по-лека“, мисли Стойчо.
Ирена вижда здравната система отвътре, но не смята да работи в чужбина. „В началото доста пъти ми е идвала идеята да напусна и да отида в чужбина, където доста по-добро ще бъде възнаграждението за труда, който полагаме, но не мисля, че това е правилното решение. Аз чувствам, че България е моето място“, казва още Ирена.
Чувстват се в безопасност, защото имат всичко необходимо, за да бъдат предпазени от зараза. „Това, че сме екипирани от глава до крака, дава спокойствие, но дезинфектант има на всеки ъгъл на нашето отделение“, казва още Стойчо.
Не смятат да се отказват. Щом си вземе изпитите от зимната сесия, Ирена Мирчева пак ще се върне да помага. Стойчо Русев остава там, защото смята, че трябва да се помага.
Чуйте целия репортаж и разговорите на Здравка Русева с Ирена и Стойчо.
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..