В 6 ч. сутринта на 4 януари 1971 година говорителят Богомил Алексиев обявява началото на новата тогава програма "Хоризонт“. Датата е важна и за появата на две от знаковите и популярни предавания в ефира ѝ – „Неделя 150“ и „12+3“.
Новата програма е информационна и музикална. Ясно е изразен акцентът върху забавната музика, чиито изпълнения са конструирани така, че да хармонират със силния информационен поток.
„Хоризонт“ е разделена на блокови предавания от по няколко часа, новините се излъчват на всеки кръгъл час, а традиционно в 20.30 е бил централният осведомителен бюлетин на Българското национално радио. През 80-те години на миналия век за първи път излизат в ефир предаванията „Преди всички”, „Добър ден”, „Хора, пътища, автомобили”, „Спорт и музика”, станали емблематични за Българското национално радио.
На 3 януари 1984 г. започва излъчването на първия нощен блок в ефира на България - „Нощен „Хоризонт“” с водещи тогава Константин Тилев и Петър Пунчев. Още от първото предаване работят отворените телефонни линии, на които слушателите, без режисура, могат свободно и спокойно да изразяват мнението си по проблеми, които вълнуват обществото ни.
Първото излъчване на обедния информационен блок „12 плюс 3” е на 4 януари 1989 година.
Чуйте разговора на Миглена Стефанова с Даниела Якова - директор на програма „Хоризонт“.
Средното училище „Трайко Симеонов“ в Шумен е едно от включените в проекта „Успех за теб“. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на над 150 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Целта е да се насърчи личностното развитие на..
„Да си добър е красиво“ е темата на националния конкурс за детска рисунка, който организират от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“. Това е второто издание на надпреварата, която се ражда съвсем спонтанно преди година с идеята за училищно съревнование, което бързо се разраства в национален конкурс. Рисунки ще се приемат до 15 декември. В..
Как да си направиш Родина, когато се намираш на хиляди километри от нея, да съхраниш духа ѝ, да бъде винаги в сърцето ти? Рецептата, която предлагат от българското училище „Пейо Яворов“ в белгийския град Гент, е изучаване на българска история и география, български език и литература, а запазването на традициите - чрез създаването на фолклорни..
„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен. Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..
Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген? Темата за сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..
Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..