Преди пандемията от коронавирус имаше друга, от която пострада целият сектор на свиневъдството в България. През 2019 г. заради болестта бяха унищожени хиляди прасета. Не само малки стопанства, но и индустриални ферми бяха засегнати от африканската чума по свинете.
Секторът още не се възстановил, въпреки средствата за обезщетение, които бяха изплатени. Не са възстановени нивата на производство на свинско месо преди чумата.
Какво става в сектора? Този въпрос задаваме на Полина Хаджистоева, председател на Асоциацията на свиневъдите в България.
Добрата новина е, че почти 90 % от фермите са възстановили дейността си, макар и не в размерите преди африканската чума по свинете. Свиневъдите получиха европейско и национално подпомагане, с което да подобрят биосигурността, да купят нови животни. Фермите не работят с пълния си капацитет, каза Полина Хаджистоева. Не е достигнато и нивото на производство на свинско месо преди кризата в този сектор. Свиневъдите са се надявали, че след поголовното унищожаване на животни ще бъде направена ваксина. В нея виждат спасението от африканската чума.
Според Хаджистоева, вирусът циркулира в природата и има възможност отново да се активизира. Част от фермите са близо до гори, което е сериозен риск. Преместването им обаче все още не е възможно заради нуждата от огромен финансов ресурс. По думите на Полина Хаджистоева нужно е още време, за да се възстановят напълно свинекомплексите в страната.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..