Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последен шанс за паспорти на сградите

Търговище
Снимка: СБЖ

До края на следващата година всички сгради в България трябва да имат технически паспорт, който да удостоверява състоянието на конструкцията, енергийните загуби и други важни характеристики. Ново отлагане на крайния срок не се очаква. Техническите паспорти са задължение на собствениците на сградите и ако не се спази срокът, ще има санкции.

В община Търговище продължава процесът на паспортизация на сградния фонд. В общинския бюджет са заложени средства за създаване на технически паспорт на обществени сгради.

„Темповете са бавни, но до края на 2022 г. по-голяма част от сградите, ако не всички, трябва да имат регистрирани технически паспорти“, каза експертът Даниела Крумова от община Търговище. По думите на Крумова, в общината гражданите могат да получат информация какви специалисти да търсят. За съжаление, при частните сгради, за които не е било в сила изискването за технически паспорт при строежа им, процесът е по-бавен и той е почти един и същ във всички общини.

Сериозен проблем е, че не се пазят документите на строежа, което пък оскъпява процесът. Предписанията на експертите, заложени в техническите паспорти, са задължителни и са отговорност на собствениците. По закон изготвянето на паспорт на сградата е задължение на нейните собственици. Ако те не го изпълнят до 31 декември 2022 година, следват и санкции.

Санкциите за юридически лица са между 1000 и 10 000 лева. Предвидено е там, където не са възложени, кметовете да възложат изготвянето на тези паспорти и след това да си съберат парите. Според експертиq техническото обследване на една сграда струва между 3 и 10 лева на квадрат в зависимост от това колко от документите й са налични.

Енергийният и техническият паспорт стават неразделна част от сградата при имотни сделки. Законодателят не предвижда ново удължаване на срока. Във всяка община интересуващите ще получат информация към какви специалисти да се насочат, за да бъде направен паспорта. След това се сключва договор с избраната надзорна или проектантска фирма.

Чуйте целия репортаж на Здравка Русева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09