Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемиите в старите вестници

3
Снимка: Радио Шумен

Пандемията от коронавирус не е единствената пандемия, която преживява България. През миналия век е имало епидемии от грип, скарлатина, туберкулоза, морбили. Те са били във фокуса на съществуващите тогава вестници.

Как са били отразявани епидемиите, кой е списвал вестника и е давал съвети? Въпроси, на които намери отговорите в старите издания Здравка Русева.

Разгръщам старите вестници с Маргарита Друмева и Дияна Стефанова от отдел „Краезнание“ в шуменската библиотека. Върху страниците им не са липсвали информации за епидемии, но ето една дописка от в. „Обществен глас“ от 1906 г., в която се обръща внимание на лошата хигиена на шуменските улици и опасността от избухване на заболяване. И тогава, и сега здравето е свързано не само с личната, но и обществената хигиена. Питам двете изследователки кои са били авторите на статиите, например в изданията от преди 1944 г. На журналисти или на здравни специалисти предимно се е разчитало да информират народонаселението.

„В Шуменски общински вестник“ се откроява името на д-р Скорчев, забавен, сладкодумен с чувство за хумор разказвач. Информацията е представена увлекателно, но с фино и силно внушаване на здравните съвети. В една от статиите си той описва как се чувства човек, когато заболее от грип, толкова зле, че чак се отказва от тютюна.

На 11 април 1924 година е описана друга епидемия – от морбили. Изследователките на старите издания смятат, че тогава се е акцентирало върху информираността на хората.

През годините езикът на медиите става все по-експресивен. Времето го диктува, а и има конкуренция между изданията. Това беше един закачлив поглед към медиите и пандемиите, които съпътстват човечеството. Целта бе да разберем, че големи събития преминават през животите на почти всяко поколение. А човекът като разумно същество не трябва да се поддава на паниката, да не се сърди на медиите, че използват експресивен език. Желанието е да информират, а не да плашат.

Така е било преди, така е и сега.

Чуйте целия репортаж на Здравка Русева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05

Психиатричните болници са в колапс

25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..

публикувано на 02.04.25 в 13:58

Осинови приятел, не купувай

32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева.  268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...

публикувано на 02.04.25 в 11:57
Атанас Радев

Подкрепата за правителството под въпрос

На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..

публикувано на 01.04.25 в 14:57

Пещерните чудесии на "Бисерна"

Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели.  От..

публикувано на 01.04.25 в 12:14

Акция по кръводаряване

Студенти и преподаватели от Филиал Шумен ще участват в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от днес до 4 април.  Това е част от  събитията по повод 10-годишнината от създаването на Филиала към Медицинския университет – Варна.  Предварително са записани 59 желаещи, които са разпределени в четирите дни до края на седмицата, заяви..

публикувано на 01.04.25 в 09:38

Доброволци възстановяват „Лъвчето“

Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и  възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...

публикувано на 31.03.25 в 16:51