Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юбилейни хорови празници

Снимка: Община Шумен

ХХVI Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ в Шумен ще се проведат онлайн заради пандемията от COVID-19. За събитието са подготвени два филм-концерта, които представят участниците в тазгодишното издание на фестивала заедно с техните изпълнения. Те ще бъдат излъчени в две поредни вечери на 8 и 9 април (четвъртък и петък) от 19.00 часа на LED-стена, монтирана над грифоните пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Концертите ще бъдат качени в YouTube канала на Община Шумен и могат да се гледат онлайн тук:

Първа концертна вечер - 8.04. 2021

https://www.youtube.com/watch?v=URxz-DhTN5c

Втора концертна вечер - 9.04. 2021

https://www.youtube.com/watch?v=yHLkDUg2i08

Двата линка в YouTube канала на Община Шумен ще бъдат активни в дните на премиерата на филма на 8 и 9 април от 19.00 часа.

Макар че няма да има официално откриване на живо, ще бъде спазена традицията и на фасадата на театъра ще бъдат поставени знамената на всички държави, които имат участници във фестивала.

Общо 29 са хоровете, които тази година се включиха в Международните детско-юношески хорови празници в Шумен. 17 от тях са от България, 12 са колективите от чужбина (Германия, Австрия, САЩ, Сърбия, Израел, Румъния, Русия, Испания и Украйна). 26-тото издание на фестивала е с рекорден брой участници, тъй като се провежда във виртуалното пространство и не е свързано с пътуване и разходи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия от "златния клас"

Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър.  Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..

публикувано на 08.11.24 в 10:00

Режисьорски дебют за Лафазанов

„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева.  В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..

публикувано на 07.11.24 в 11:45

Честваме първата оперета у нас

Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Регионален исторически музей Русе

Известия на музея

Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово.  На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..

публикувано на 07.11.24 в 10:08

НаПРАВО в живота

Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“.  Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..

публикувано на 07.11.24 в 09:21

Визуализиране на божественото

Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление.  Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките.  На..

публикувано на 06.11.24 в 12:37

Крепост от бъркалки за кафе

Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.  Възстановката е на Николай Николов. След..

публикувано на 05.11.24 в 12:23