Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царска мода в Шумен

2
Снимка: РИМ Шумен

Дарителската акция „От бод до шев“ на Регионалния исторически музей в Шумен набира популярност в цялата страна. От началото на февруари, когато кампанията беше официално обявена, в културния институт са постъпили 14 шевни машини.

Географията на техния произход постоянно се разширява и експонати пристигат не само от Шумен и областта, но и от Габровско, Ямболско, Казанлък, Любимец и София. Шевните машини са както ръчни, така и крачни – руско, немско, полско, италианско и шотландско производство. Преобладават тези от марките „Union“ и „Singer“, като са дарени още и „Kohler“, „Лучник“, „Necchi“, „Junker & Ruh“, „Nauman“.

Сред образците на шивашкия занаят, които вече са част от колекцията на шуменския музей, особено място заема една машина. Зад нея стои трудът на Василка Янева от София, която изработвала дрехите на дамите от столичния елит преди и след 9 септември 1944 г., сред които съпругата на цар Борис III - Йоана и княгините Евдокия и Надежда.

По времето на социализма в дома на шивачката идват едни от най-известните актриси като Татяна Лолова и Стоянка Мутафова, а също художнички, съпруги на писатели и партийни величия.

Г-жа Василка работи на шевната машина, марка „Singer“, до достолепните си 90 години. Днес съдбата на машината е поверена на специалистите от Регионалния исторически музей в Шумен, които продължават да събират експонати в акцията „От бод до шев“. Тя продължава до края на юни.

Чуйте удивителната история на царската шивачка и нейната машина.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09

И сватбите поскъпнаха

Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..

публикувано на 26.11.24 в 08:22

Съветниците дискутират

По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..

публикувано на 25.11.24 в 14:47

Адвокатът пътешественик

Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти.  Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..

публикувано на 25.11.24 в 08:59