6 месеца ще продължат проучванията на Мисионис през тази година. Това стана ясно на пресконференция, с която символично бе дадено началото на новия археологически сезон.
С 350 000 лв. ще разполагат археолозите за допроучване на епископската резиденция и консервация на разкритите постройки. 300 000 лв. са отпуснати от държавата, 40 000 лв. отпуска община Търговище, а от спонсори са осигурени допълнително 10 000 лв.
„Мисионис е един от шестте археологически обекта, финансирани приоритетно от държавата“, заяви проф. Овчаров. Той изрази надежда приетият преди дни мораториум върху сделки и назначения на правителството да не попречи за провеждането на археологическата кампания в страната. 114 000 лв. заделени за консервационни дейности на Мисионис. Заради размера на средствата Търговищка община ще проведе обществена поръчка за избор на изпълнител. На заседанието на Общинския съвет на 29 април средствата ще бъдат включени в капиталовата програма на Общината за годината.
Пред медиите бе представена и изложба с иззети от иманяри археологически находки, датирани от III в. пр. Хр. до XIV в.
Официалното откриване е в 17.30 ч. в археологическата експозиция на музея. С нея ще бъде отбелязана и 90-годишнината от рождението на Димитър Овчаров – първият директор на РИМ-Търговище.
От Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите връчиха награда на проф. Николай Овчаров за приноса му в развитието на културния-историческия туризъм.
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..