Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За наградата "Иван Пейчев"

Снимка: Радио Шумен

Община Шумен и Дружеството на писателите в Шумен обявяват IX Национален конкурс за лирика „Иван Пейчев“. В него могат да участват български поети с авторски поетични сборници, издадени през 2020 г. и 2021 г. Творбите се изпращат в два екземпляра на адрес: 9700, град Шумен, Община Шумен, бул. „Славянски“ №17, стая 358, за Елена Димчева и в електронен вариантна email: kultura@shumen.bg

Конкурсът е с награден фонд 3000 лв., грамота и плакет „Перо от ангел“ на скулптора Валерий Желязков. Жури, оглавявано от председателя на писателското дружество в Шумен Антонин Горчев, оценява текстовете. Членове на журито са:литературоведите проф. Михаил Неделчев и проф. Добрин Добрев,Мирела Иванова (поетеса и преводач) от Сдружението на българските писатели, литературният критик Иван Карадочев, проф. Евдокия Борисова от Шуменския университет, носителите на наградата от конкурса за 2019 и 2017 г. Кристин Димитрова и Петър Чухов, както и представител на общината – Даниела Вичева, старши експерт в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“.

Крайният срок за изпращане на поетичните  сборници за участие в конкурса е 30 септември 2021 г.

Връчването на наградата ще се състои на 16 декември (рождената дата на Иван Пейчев) в залата на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ – Шумен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Крепост от бъркалки за кафе

Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.  Възстановката е на Николай Николов. След..

публикувано на 05.11.24 в 12:23

Визуално пътуване през лятото

Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови.  Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..

публикувано на 05.11.24 в 09:42

На оперета в Шумла

Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч.   в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..

публикувано на 04.11.24 в 14:49

"Малката рибка" плува към децата

Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Театрална премиера за юбилея

При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..

публикувано на 02.11.24 в 15:06

"Оратория" в Шумен

Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..

публикувано на 01.11.24 в 15:30

В памет на бележити шуменци

Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...

публикувано на 01.11.24 в 08:24