През март силистренската болница успешно защити акредитационна процедура и отново стана база за специализанти в следващите пет години. Млади лекари имат възможност за следдипломно обучение по 21 медицински специалности.
Към днешна дата в силистренската болница има шестима специализанти. Как работят те сега, как се чувстват в малката областна болница и правят ли планове да избягат? Чуйте подробности в репортажа на Незабравка Кирова.
Д-р Бейти Насуф е в болницата в Силистра от четири години. В първите години е специализирал гастроентерология, а след това се преориентира към белодробните болести и пулмологията и не съжалява. Оказва се предимство в момент, когато болницата има нужда от специалисти, заради ковид пандемията. Завършва в Пловдивдския медицински университет и се връща в родния си град, защото това е била мечтата му – да е тук и да помага на своите съграждани.
От 20 години само се говори, но не се прави нищо радикално в здравеопазването, което да промени ситуацията и колегите му да останат в България, смята той. Същото мнение споделя и директорът на силистренската болница – за да имат интерес на специализантите към лечебното заведение, е достатъчно да им се предложат условия, отношение и финансиране. А тук в Силистра има всичко – специализантите имат възможност освен основния си трудов договор, да имат и допълнително работа в рамките на лечебното заведение, а ако са от друго населено място, посредством фонд "Здраве" на община Силистра могат да получат и жилище за настаняване.
На 4 ноември квартет "Абагар" отбелязва 18 години от създаването си. Фолклорната формация започва своя творчески път в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където ги събира преподавателят и диригенг Сашка Ченкова. До момента те са участвали в множество български и международни проекти. Концертирали са в почти..
В месеца, посветен на мъжкото здраве Мовембър се включват за десета поредна година лечебни заведения „Медика“- Русе. Профилактичните кампании са насочени към физическото и менталното здраве на мъжете, поясни началникът на отделението по урология д-р Румен Котов. Скринингови урологични прегледи за мъже над 45 години и промоционални пакети..
Шуменското село Градище за осми път събира ценителите на гюзлемето. Поканата е за неделния ден от 11 часа. Местни майсторки на гюзлемите – точени, печени и после опържени банички със сирене, ще покажат всичките си тънкости как ги правят пред публиката. Ще може да гледате и да опитате. Ще може и да се повеселите, защото на сцената пред..
Миналата неделя, докато едни правеха избори, други сготвиха вкусни домашни гозби за стотици софиянци. Точно пред НДК се проведе Занаятчийски базар, на който майстори готвачи бяха наши добри познайници – семейство Михаил и Калина Михайлови от тутраканското село Шуменци. Те гостуваха на събитието по покана на "Фестивалите на България". Менюто,..
С общоградско тържество пред паметника на възрожденския дарител и общественик Нанчо Попович днес в Шумен беше отбелязан 1 ноември – Ден на народните будители. Граждани, читалищни и просветни дейци, ученици, представители на държавната и на местната власт изразиха своята признателност към делото на просветителите, книжовниците, революционерите и..
Българското минало изобилства от просветители, духовници, книжовници, общественици и борци за свобода. Слава Богу, историята ни е съхранила имената на тези живели, работили и загубили живота си не за лични материални блага, а в името на родината. Светли имена и личности, чийто пример дори и в най-трудните и безперспективни времена ни е вдъхвал..
Черен път и засилен трафик по него тормозят жители на шуменското село Илия Блъсково. Камионите вдигат пушилка, тъй като каменната фракция вече е станала на прах. Зиме и лете по черния път преминават десетки камиони и около тях се вихри пушилка. Макар и да се движат с ниска скорост, пушекът се вдига на високо, а кълбата от бял прах се стелят..