Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градината на райската ябълка

3
Снимка: Радио Шумен

Защо райската ябълка в градинката на Разперко е с „патерици“? Нейната история е интересна, защото е пресадена в парка след събаряне на къща в центъра на Шумен. Характерни ли са за нашите географски ширини райските ябълки? Дървото вече е наклонено и за да не се чупи, вече е укрепено с метални шини. Къде още в градска среда има редки видове дървета, как ги съхраняваме, следим ли състоянието им?

Чуйте репортаж по темата на Здравка Русева.

Някога дървото е живяло в двор на къща на улица, която я няма на съвременната карта на града. То било от рядък вид. Тогавашните озеленители на града го пренесли в парка до сградата на общината, където продължава да живее, цъфти и ражда плодове, спомни си Елка Димитрова от общинското предприятие, което се грижи за зелената система на Шумен.

"Дълги години дървото не представляваше никаква атракция за гражданите, защото листата и листната маса се сливаха с околността. Когато след десетина година след преместването то започна да дава плодове и те се оцветиха в оранжево, хората ги забелязаха за първи път. Започнаха да питат какво е това дърво“, каза тя.

В града има и други райски ябълки в частни имоти, но тази райска ябълка е единствена в обществена зелена площ. Болните дървета са като хората. Ако не полагаш грижи, изчезват.

А дървото се е хванало здраво за живота, макар и наклонено от старост и с „патерица“, за да не се пречупи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30

Коледа на колела 2024

Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Награди за малки герои

Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...

публикувано на 20.12.24 в 13:50