Защо райската ябълка в градинката на Разперко е с „патерици“? Нейната история е интересна, защото е пресадена в парка след събаряне на къща в центъра на Шумен. Характерни ли са за нашите географски ширини райските ябълки? Дървото вече е наклонено и за да не се чупи, вече е укрепено с метални шини. Къде още в градска среда има редки видове дървета, как ги съхраняваме, следим ли състоянието им?
Чуйте репортаж по темата на Здравка Русева.
"Дълги години дървото не представляваше никаква атракция за гражданите, защото листата и листната маса се сливаха с околността. Когато след десетина година след преместването то започна да дава плодове и те се оцветиха в оранжево, хората ги забелязаха за първи път. Започнаха да питат какво е това дърво“, каза тя.
В града има и други райски ябълки в частни имоти, но тази райска ябълка е единствена в обществена зелена площ. Болните дървета са като хората. Ако не полагаш грижи, изчезват.
А дървото се е хванало здраво за живота, макар и наклонено от старост и с „патерица“, за да не се пречупи.
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..
Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..
Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...