Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градината на райската ябълка

3
Снимка: Радио Шумен

Защо райската ябълка в градинката на Разперко е с „патерици“? Нейната история е интересна, защото е пресадена в парка след събаряне на къща в центъра на Шумен. Характерни ли са за нашите географски ширини райските ябълки? Дървото вече е наклонено и за да не се чупи, вече е укрепено с метални шини. Къде още в градска среда има редки видове дървета, как ги съхраняваме, следим ли състоянието им?

Чуйте репортаж по темата на Здравка Русева.

Някога дървото е живяло в двор на къща на улица, която я няма на съвременната карта на града. То било от рядък вид. Тогавашните озеленители на града го пренесли в парка до сградата на общината, където продължава да живее, цъфти и ражда плодове, спомни си Елка Димитрова от общинското предприятие, което се грижи за зелената система на Шумен.

"Дълги години дървото не представляваше никаква атракция за гражданите, защото листата и листната маса се сливаха с околността. Когато след десетина година след преместването то започна да дава плодове и те се оцветиха в оранжево, хората ги забелязаха за първи път. Започнаха да питат какво е това дърво“, каза тя.

В града има и други райски ябълки в частни имоти, но тази райска ябълка е единствена в обществена зелена площ. Болните дървета са като хората. Ако не полагаш грижи, изчезват.

А дървото се е хванало здраво за живота, макар и наклонено от старост и с „патерица“, за да не се пречупи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47

Зимата като приказка

След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот.  10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...

публикувано на 18.02.25 в 14:14