Вече е факт решението на Министерския съвет да настъпят промени в Наредбата за медицинска експертиза. Така би трябвало да се сложи край на факта хората с необратими заболявания да доказват нещо, което не се нуждае от периодично потвърждение. Промените засягат и хората с генетични аномалии – една от тези аномалии е синдромът на Даун. Много преди да се предприемат тези промени от Фондацията „Живот със синдром на Даун“ настояваха за преосмисляне на подхода, тъй като децата с Даун са изключително ощетени. Преди повече от година от Фондацията поискаха промяна в нормативната уредба за медицинската експертиза. Искането си тогава те изпратиха до Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, омбудсмана на държавата и Комисията по здравеопазване в 44 Народно събрание.
Според действащия регламент, след 3-годишна възраст децата с генетични аномалии получават 30% инвалидност при явяване на ТЕЛК комисия, което автоматично ги ощетява и дискриминира, защото ги лишава от по-нататъшно развитие и им отнема правото на по-качествен живот. Ка посрещат сега промяната в Наредбата за медицинската експертиза Силвена Христова, основателка на фондацията „Живот със синдром на Даун“, има ли какво още да се променя, за да се гарантира достойнството и сигурността на децата и всички останали, които минават през ТЕЛК, чуйте от интервюто на Людмила Борисова със Силвена Христова.
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..