Вече е факт решението на Министерския съвет да настъпят промени в Наредбата за медицинска експертиза. Така би трябвало да се сложи край на факта хората с необратими заболявания да доказват нещо, което не се нуждае от периодично потвърждение. Промените засягат и хората с генетични аномалии – една от тези аномалии е синдромът на Даун. Много преди да се предприемат тези промени от Фондацията „Живот със синдром на Даун“ настояваха за преосмисляне на подхода, тъй като децата с Даун са изключително ощетени. Преди повече от година от Фондацията поискаха промяна в нормативната уредба за медицинската експертиза. Искането си тогава те изпратиха до Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, омбудсмана на държавата и Комисията по здравеопазване в 44 Народно събрание.
Според действащия регламент, след 3-годишна възраст децата с генетични аномалии получават 30% инвалидност при явяване на ТЕЛК комисия, което автоматично ги ощетява и дискриминира, защото ги лишава от по-нататъшно развитие и им отнема правото на по-качествен живот. Ка посрещат сега промяната в Наредбата за медицинската експертиза Силвена Христова, основателка на фондацията „Живот със синдром на Даун“, има ли какво още да се променя, за да се гарантира достойнството и сигурността на децата и всички останали, които минават през ТЕЛК, чуйте от интервюто на Людмила Борисова със Силвена Христова.
Знаете ли, че ако отглеждате цветя в градината си, а не само райграс, имате овошки и поддържате неокосено някое местенце, в което избуява и коприва, то всъщност помагате на пеперудите. Те са навсякъде около нас и е трудно човек да си представи цветните поляни без тези крехки и ефирни насекоми. Изчезването им обаче ще бъде не просто естетическа..
Шуменските полицаи избраха да празнуват своя ден с най-големите си почитатели – децата. Днес, в навечерието на празника 5 юли, вратите на полицейската дирекция, на най-бързата патрулка БМВ, също и на ареста, бяха отворени за любознателни момичета и момчета. Интересът се оказа наистина огромен, а децата засипаха със съвети униформените, защото..
“Вода гази, жаден ходи“ – тази поговорка в пълна сила се отнася за преславското село Осмар. От години при всяко спиране на водата притесненията на хората в селото са, че ще останат съвсем без вода. И не без основание – правата за водовземане и водоползване на най-пълноводния каптиран извор, който е в землището на съседното село Троица, още през 2011..
Скоро в страната ни за първи път бяха присъдени Национални награди за приобщаващо образование. В ,,Индивидуални награди“ второ място ,,Психолог на годината“ спечели Михаела Тончева, училищен психолог в Средно училище ,,Сава Доброплодни“ в Шумен. За психологията като наука, която изучава душата и ума, за това как работи и как влияе на поведението..
Всеки, който някога е общувал с тийнейджър, е наясно, че децата в тази възраст са топка от емоции. Всичко, което се случва в техния живот не само е важно, даже е най-важното. Лесно могат да бъдат обидени или наранени. Тийнейджърството нерядко е същинско предизвикателство и за техните родители. Тъкмо затова в Русенската библиотека се провеждат срещи..
По време на извънредно заседание на парламентарната Комисия по здравеопазването във вторник председателят на групата на ИТН Тошко Йорданов изрече думи, които предизвикаха широка обществена реакция. Йорданов отправи към младите лекари, които се срещнаха с представителите на комисията, а задочно и към всички техни колеги, репликата: „Отидете в Италия,..
40 минути на въпроси на граждани от Търговище онлайн отговаря кметът на общината д-р Дарин Димитров. Повечето питания бяха свързани с инфраструктурата – ремонт на улици, попълване на дупки по пътищата на града, благоустрояване на кварталите, вода за вилна зона. Засегнат бе и въпросът има ли в Търговище туристическо предприятие при наличието на..